Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Моделювання інвестиційних процесів *
Вступ

МОДЕЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

Кафедра Автоматизованих систем та моделювання в економіці

Автор курсу

Овчиннікова Олена Русланівна
кандидат економічних наук
доцент

 

З економічної точки зору, розвиток кожного підприємства, галузі чи усієї держави загалом, пов’язаний з інвестиційними процесами. Інвестиції позитивно впливають на оновлення виробництва, створення розвинутої ринкової інфраструктури, від якої в свою чергу залежить ефективне функціонування ринкової економіки.

Інвестиції відіграють вирішальну роль у відтворювальних процесах на підприємстві, оскільки саме вони забезпечують підвищення технічного та організаційного рівня виробництва, створення і впровадження техніки і технологій, сучасних систем організації та управління економічними та фінансовими процесами.

Одним з найефективніших інструментів дослідження, аналізу та прогнозування будь-якої економічної системи (явища, процесу) є математичні моделі та методи. Тому проблема розробки змістовних і адекватних математичних моделей інвестиційних процесів є надзвичайно актуальною і непростою.

Враховуючи важливість цих процесів в навчальний план підготовки магістра введено дисципліну "Моделювання інвестиційних процесів".

«Моделювання інвестиційних процесів» є однією із фахових дисциплін підготовки фахівців зі спеціальності "Економічна кібернетика" напрямку підготовки 051 "Економіка та підприємництво". Вивчення дисципліни направлене на формування системи теоретичних знань i практичних навичок побудови та аналізу математичних моделей розвитку економічних процесів в інвестиційній діяльності.

Мета навчальної дисципліни: розвиток у студентів формування системи знань щодо теоретико-методологічних і практичних питань інвестиційного аналізу, розуміння закономірностей інвестиційної діяльності, формування знань і набуття аналітичних практичних навичок у сфері моделювання інвестиційних процесів, в тому числі у конкретних умовах України.

Предметом вивчення навчальної дисципліни є методи моделювання у сфері організації інвестування в межах існуючих процедур сучасного національного та міжнародного інвестиційного ринку.

Завданням даного курсу є вивчення сутності інвестицій процесів, їх місця і ролі в сучасній економічній діяльності, видів і форм інвестиційної діяльності, оволодіння теоретичними знаннями та iнструментарiєм моделювання процесу інвестування економічної діяльності; набуття вмінь постановки i самостійного розв’язання задач аналізу, прогнозування, прийняття рішень та управління ризиком інвестиційних процесів з використанням моделей, формування необхідних навичок для аналізу, оцінки і прийняття рішень щодо реалізації різних форм інвестиційної діяльності.

 У результаті вивчення дисципліни студент повинен демонструвати такі результати навчання через знання, уміння та навички:

- знання сутності концепцій, мети та функції інвестування, теоретичних основ управління інвестиційною діяльністю;

- знання особливостей пошуку та залучення інвестицій;

- знання методів економічної оцінки ефективності інвестицій та навички проведення інвестиційного аналізу;

- знання видів та форм міжнародних інвестицій, їх місця та ролі у міжнародному бізнесі;

- знання практики міжнародної та національної інвестиційної діяльності в Україні, стратегії і заходів її активізації та підвищення ефективності;

- вміння використовувати набуті знання і навики для аналізу та оцінки конкретних ситуацій у сфері управління інвестиціями;

- вміння прогнозувати та розробляти моделі управління інвестиціями;

- вміння формувати та оцінювати портфель фінансових інвестицій компанії.

Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей, передбачених відповідним стандартом вищої освіти України:

загальних:

- навички використання інформаційних і комунікаційних технологій;

- здатність приймати обґрунтовані рішення;

- здатність використовувати професійно-профільовані знання й практичні навички проведення економічних досліджень;

- здатність обґрунтовувати проекти розвитку та розробляти складові бізнес-планів реалізації підприємницьких намірів.

- здатність збирати, обробляти та аналізувати статистичні дані, науково-аналітичні матеріали, необхідні для вирішення комплексних економічних завдань.

фахових:

- знання та розуміння понять, принципів, законів та закономірностей функціонування та розвитку інвестиційних процесів, систем та методів управління інвестиційною діяльністю;

- здатність використовувати професійно профільовані знання й практичні навички для моделювання та оцінювання дієвості прийнятих інвестиційних стратегій, вносити альтернативні проекти стратегічних змін, планувати заходи щодо їх досягнення, та терміни реалізації запланованих заходів;

- здатність використовувати професійно профільовані знання й практичні навички під час відбору та оцінки найкращих інвестиційних пропозицій, та визначення оптимальних джерел їх фінансування;

- здатність обґрунтовувати рішення в умовах невизначеності, що потребують застосування нових підходів та економіко-математичного моделювання та прогнозування;

- оволодіння методами та прийомами моделювання інвестиційної діяльності;

- набуття вмінь використовувати моделювання в практиці інвестування.

Місце навчальної дисципліни освітній програмі. Дисципліна поглиблює та конкретизує знання, набуті студентами в результаті вивчення курсів «Фінанси», «Міжнародна економіка», конкретизує окремі аспекти, що вивчаються дисципліною «Фінансовий менеджмент», створює передумови для засвоєння дисциплін «Управління проектами», «Моделювання фінансових ринків».

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11