Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Дослідження операцій та основи теорії прийняття рішень *
Вступ

Дослідження операцій та основи теорії прийняття рішень

Кафедра Комп'ютерних наук та інформаційних технологій

Автор курсу

Багрій Руслан Олександрович
доцент

 

Дослідження операцій (англ. Operations Research (OR)) це дисципліна, що займається розробкою і застосуванням методів знаходження оптимальних рішень на основі математичного моделювання, статистичного моделювання і різних евристичних підходів у різних областях людської діяльності.

Характерна особливість дослідження операцій - системний підхід до поставленої проблеми і аналіз. Системний підхід є головним методологічним принципом дослідження операцій. Він полягає в наступному. Будь-яка задача, яка вирішується, повинна розглядатися з точки зору впливу на критерії функціонування системи в цілому. Для дослідження операцій характерно те, що при вирішенні кожної проблеми можуть виникати нові задачі. Важливою особливістю дослідження операцій є прагнення знайти оптимальне рішення поставленої задачі (принцип «оптимальності»). Однак на практиці таке рішення знайти неможливо з таких причин:

1) відсутність методів, що дають можливість знайти глобально оптимальне рішення задачі

2) обмеженість наявних ресурсів (наприклад, обмеженість машинного часу ЕОМ), що унеможливлює реалізацію точних методів оптимізації.

У таких випадках обмежуються пошуком не оптимальних, а досить хороших, з точки зору практики, рішень. Доводиться шукати компроміс між ефективністю рішень і витратами на їх пошук. Дослідження операцій дає інструмент для пошуку таких компромісів.

Розділ "Основи теорії прийняття рішень" включає теми: “Основи теорії управління запасами”, “Прийняття рішень в умовах неповної інформації”, ”Основи теорії ігор”.

Після опанування курсу студенти повинні знати основні методи системного аналізу об'єктів комп'ютеризації і процесів комп'ютеризації; вміти вести проектні роботи при побудові складних систем програмного забезпечення, застосовувати методи системного аналізу, а також супроводжувати ці роботи відповідною проектною документацією

Вивчення курсу базується на курсах “Вища математика”, “Алгоритмізація та програмування”, “Дискретна математика”, “Чисельні методи” та ін.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з який у свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю та вправи.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11