Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки *
Вступ

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

Кафедра Обліку та аудиту

Автор курсу

Рзаєва Т.Г.
кандидат економічних наук
доцент

Рзаєв Г.І.
кандидат економічних наук
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1109.
Протокол № 7 від 23.03.2018
 

1. Мета викладання дисципліни

Курс обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки займає провідне місце в системі економічної освіти магістрів з питань обліку та оподаткування. Економіст будь-якого профілю повинен в достатній мірі володіти навичками оюліково-аналітичного забезпечення економічної безпеки.

Дисципліна «Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки» є однією зі спеціальних профілюючих дисциплін і тому займає провідне місце у підготовці магістрів з обліку та аудиту.

Ефективне функціонування будь–якої економічної системи як на макро–, так і на мікрорівні можливе при достатньому рівні його економічної безпеки. Кризові умови господарювання, що ускладнюються конкурентною боротьбою та недобросовісною конкуренцією вимагають перегляду складових економічної безпеки, їх узагальнення, що спростить систему її критеріїв, полегшить методику аналізу і контролю, і дасть підвищити якість обліково-аналітичного забезпечення. Для покращення економічних умов діяльності як на рівні підприємства, так і на рівні держави суттєве значення підтримка рівня економічної безпеки підприємства та забезпечення відповідного рівня його конкурентоспроможності. Відповідний рівень економічної безпеки створює передумови для розвитку підприємницької діяльності в Україні.

Отже, мета дисципліни – своєчасно виявити небезпеки та підтримати максимально ефективне та стабільне функціонування підприємства, у динамічному конкурентному середовищі, і забезпечити перспективи подальшого його стійкого розвитку у майбутньому.

Предмет дисципліни: є процеси формування обліково-аналітичної інформації щодо визначення джерел та напрямів виникнення загроз та небезпек функціонуванню підприємства та розробки системи заходів щодо мінімізації його ризиків та підвищення рівня економічної безпеки за її функціональними складовими (фінансова, ресурсна, інформаційно-правова, соціальна).

1. Завдання вивчення дисципліни:

* своєчасне виявлення та встановлення можливих напрямів виникнення небезпек щодо функціонування підприємства за показниками фінансової звітності;

* забезпечення оптимального процесу формування активів підприємства та джерел їх формування;

* забезпечення фінансової незалежності та стійкості функціонування підприємства;

* підтримка та забезпечення платоспроможності підприємства;

* забезпечення оптимального процесу формування витрат, доходів та прибутків підприємства;

* забезпечення процесу ефективного використання фінансово-виробничих ресурсів підприємства та сприяння позитивній динаміці критеріїв його оцінки у розрізі параметрів її оцінки та ін.

2. В результаті вивчення дисципліни студент повинен:

Після вивчення дисципліни «Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки» студент має досягти таких результатів навчання (сукупність знань, умінь, навичок, компетентностей):

* уміти: використовувати національні та міжнародні стандарти (нормативні документи) у професійній (обліковій, аудиторській, податковій, аналітичний) діяльності з метою визначення загроз економічній безпеці підприємства; приймати обґрунтовані рішення в умовах обмеженої інформації та з дотриманням основних норм інформаційної безпеки у розрізі функціональних складових економічної безпеки; застосовувати раціональні методи пошуку, відбору та використання необхідної для роботи інформації, здійснювати перевірку і класифікацію джерел щодо виникнення можливих небезпек за об’єктами виникнення ризику (загроз); здійснювати дослідницьку та інноваційну діяльність в галузі обліку, аналізу, аудиту для обліково–аналітичного забезпечення економічної безпеки; розробляти стратегії поведінки економічних агентів з метою мінімізації загроз економічній безпеці; вміти демонструвати впевненість і самостійність при вирішенні практичних проблем і прийнятті управлінських рішень щодо підтримки економічної безпеки підприємства.

* володіти: теоретичними основами, методологією, інформаційною базою та практикою обліково-аналітичного забезпечення економічної безпеки підприємства у розрізі її функціональних складових.

– бути здатним: досліджувати та аналізувати господарсько-виробничі ситуації з метою своєчасного виявити небезпек та загроз для підтримки максимально ефективного функціонування підприємства; своєчасно розробити та прийняти систему управлінських рішень за об’єктами виникнення небезпек діяльності підприємства та забезпечити перспективи подальшого його стійкого розвитку у майбутньому.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11