Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Соціально-економічна безпека бізнесу *
Вступ

Соціально-економічна безпека бізнесу

Кафедра Економіки підприємства і підприємництва

Автор курсу

Бакай Віталій Йосифович
кандидат економічних наук
доцент

 

Розвиток ринкової економіки в Україні суттєво змінив умови діяльності бізнесу: змінились форми та методи державного регулювання, посилився вплив зовнішнього середовища, основною якістю якого є невизначеність, збільшився рівень відповідальності власників бізнесу за управлінські рішення, що самостійно приймаються, з’явилась конкуренція та необхідність адаптації бізнесу до умов зовнішнього середовища.

Зміна умов господарювання стала передумовою появи в діяльності бізнесу нових проблем, які вимагають теоретичного обґрунтування та вироблення практичних рекомендацій щодо їх вирішення. До числа таких проблем можна віднести і проблему забезпечення соціально-економічної безпеки бізнесу як безпеки його взаємодії з суб’єктами зовнішнього середовища. Підтвердженням актуальності даної проблеми та усвідомлення цієї актуальності власниками бізнесу є створення в організаційних структурах управління спеціальних підрозділів, покликаних забезпечити соціально-економічну безпеку бізнесу. Зазначене обумовило актуальність розробки та впровадження навчальної дисципліни «Соціально-економічна безпека бізнесу» у програму підготовки бакалаврів за спеціальністю 051 «Економіка».

Навчальна дисципліна «Соціально-економічна безпека бізнесу» для студентів спеціальності «Економіка» є звичайною дисципліною, яка забезпечує формування вмінь, передбачених освітньо-кваліфікаційним рівнем.

Метою вивчення дисципліни є формування теоретичних та практичних навичок економіко-правового характеру щодо розвитку відносин між зацікавленими особами зовнішнього та внутрішнього середовищ в системі управління бізнесом з метою підвищення рівня його соціально-економічної безпеки в ринковій економіці.

Предметом вивчення дисципліни є наукові основи безпеки підприємницької структури, принципи, методи захисту бізнесу в умовах ризику та невизначеності, методичні положення щодо формування системи соціально-економічної безпеки бізнесу, а також комп’ютерні технології, що використовуються в області економіки, організації та планування діяльності бізнесу та засоби захисту її економічної інформації.

Основними завданнями дисципліни є:

– оволодіння знаннями щодо особливостей діяльності та розвитку бізнесу в умовах ризику та невизначеності зовнішнього середовища і навичками щодо забезпечення відповідного рівня соціально-економічної безпеки бізнесу;

– отримання знань з основоположних принципів побудови та функціонування система соціально-економічної безпеки бізнесу;

– отримання знань про механізми забезпечення соціально-економічної безпеки бізнесу;

– підготовка студента до подальшого поглибленого вивчення спеціальних дисциплін;

– вироблення навичок самостійного вивчення різних категорій інформації та проведення їх порівняльного аналізу при забезпеченні її інформаційної та соціально-економічної безпеки.

Результати навчання:

Студент, який успішно завершив вивчення дисципліни, повинен: вміло використовувати раніше здобуті знання для формування професійної майстерності економіста як фахівця в галузі соціально-економічної безпеки бізнесу; уміти: трансформувати й адаптувати зміст навчального матеріалу, поєднувати методи і прийоми роботи відповідно до умов господарської ситуації на конкурентному бізнесі; розробляти стратегічні плани розвитку бізнесу з урахуванням небезпек та загроз його діяльності; проводити аналіз впливу результатів діяльності бізнесу на його соціально-економічну безпеку; розробляти політику забезпечення соціально-економічної безпеки бізнесу та приймати управлінські рішення щодо адаптації бізнесу до змін навколишнього середовища; володіти методикою оцінки рівня соціально-економічної безпеки бізнесу в умовах трансформаційної економіки

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11