Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Міжнародні економічні відносини *
Вступ

Міжнародні економічні відносини

Автори курсу

Шавкун Валентина Миколаївна
к.е.н.
доцент

Танасієнко Наталія Петрівна
викладач

Поплавська Ольга Віталіївна
викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1220.
Протокол № 1 від 26.09.2018р.
 

Міжнародні економічні відносини – одна з найважливіших сфер людського життя. Вивчення міжнародних економічних відносин збагачує уявлення студентів про характер міжнародної економіки, яка склалася і розвивається в умовах людської цивілізації, дає змогу пізнати її як суперечливу єдність національних та міжнародних виявів господарського життя. Вивчення даного курсу поглиблює знання суспільного поділу праці, міжнародного обміну діяльністю, виробничих та економічних відносин, економічних законів розвитку та регулювання національної та світової економіки, передбачає оволодіння студентами навичками самостійної роботи з навчально-методичною та додатковою літературою, свідомого її аналізу, трактування своїх поглядів на місце України у світових економічних відносинах.

Метою вивчення міжнародних економічних відносин є пізнання їх соціальної та техніко-економічної природи. З одного боку МЕВ характеризує форма власності на засоби виробництва, яка визначає специфіку міжнародної торгівлі, виробничо-інвестиційного, науково-технічного співробітництва різних країн, їх валютно-фінансових та кредитних відносин. З іншого боку, вони являють собою загальні відносини щодо міжнародного поділу праці та загального взаємного обміну економічною діяльністю у формі міжнародної виробничої та науково-технічної кооперації, еквівалентного обміну результатами праці, безпосередніх міжнародних зв’язків, управління зовнішньоекономічною діяльністю.

Завданням студентів є вивчення структури світового господарства та місце у ньому міжнародного поділу праці, міжнародної торгівлі, міжнародних валютно-фінансових та кредитних відносин, міжнародного бізнесу. Таке концептуальне вивчення предмету міжнародних економічних відносин передбачає:

* загальну характеристику світового господарства, його структурних елементів та структурних рівнів;

* виявлення економічних законів, що визначають способи розв’язання суперечностей та головний зміст міжнародних економічних відносин.

Світове господарство формується міжнародним поділом праці, котрий з’єднує відокремлене виробництво поодиноких країн завдяки стійкій спеціалізації окремих галузей і міжнародній кооперації національних економік.

У світовому господарстві відображається спільна підприємницька діяльність у міжнародній виробничій, науково-технічній діяльності, спільних підприємств та організацій. Такі форми світових економічних відносин є вищими формами виробничої та науково-технічної взаємодії окремих національних господарств, так як вони активно сприяють поглибленню міжнародного поділу праці, а також розвитку різноманітних форм міжнародної спеціалізації виробництва.

З розвитком ринкової економіки національне виробництво вступає в стадію інтернаціоналізації, воно набуває ряд міжнаціональних та міжнародних ознак, безпосередньо вступає у міжнародний бізнес.

Вивчаючи сучасні світові економічні відносини, студенти пізнають проблеми міжнародного бізнесу, господарські зв’язки не лише між державами, а й між крупними корпораціями (ТНК), регіональними об’єднаннями, фірмами, підприємствами, банківськими і кредитно-фінансовими установами. Україна перебуває на шляху включення у світові економічні відносини, у міжнародний світовий бізнес та у міжнародну інтеграцію, і поки що створюються умови для взаємодії з світовим ринком, використання переваг міжнародного поділу праці з метою структурної перебудови економіки та всього народного господарства.

Головним завданням даної методичної розробки є максимальна допомога студентам у самостійній роботі. Вона сприятиме правильній організації роботи по опануванню курсу “Міжнародні економічні відносини”.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:

- форми МЕВ, особливості розвитку інтеграційних процесів та діяльності міжнародних економічних організацій;

- розуміти сутність МЕВ, їх значення і еволюцію, чинники і рівні розвитку, особливості дії законів і принципів;

вміти:

- творчо аналізувати стан проблеми міжнародних економічних відносин, визначати проблеми й тенденції їх розвитку;

- використовувати одержані знання відповідно до мети інтеграції України у сучасну систему світогосподарських зв’язків.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11