Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Організація виробництва *
Вступ

Органiзацiя виробництва

Кафедра Економіки підприємства та підприємництва

Автор курсу

Овдій Людмила Іванівна
старший викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 193.
Протокол № 9 від 25.05.2018р.
 

З погляду науки, організація виробництва – це сукупність законів, принципів, методів, правил, процесів, навичок і дій, спрямованих на об’єднання й забезпечення взаємодії особистих і матеріальних елементів виробництва, визначення необхідних зв’язків та узгодження дій учасників виробництва з метою підвищення його ефективності та отримання прибутку, створення умов для досягнення як загальної мети колективу, так і цілей кожного працюючого.

Курс “Організація виробництва” відноситься до прикладних економічних дисциплін. Даний курс займає проміжне положення між економічними та технічними дисциплінами і поєднує їх в одне ціле. Тому теоретичною базою є такі дисципліни, як: економічна теорія, макро- та мікроекономіка, економіка промисловості, що розкривають зміст економічних законів, механізм їх дії, створюють умови для використання цих законів під час організації виробництва і визначенні шляхів та тенденцій їх розвитку. Крім названих дисциплін, організація виробництва тісно пов’язана з іншими економічними курсами, що сприяють її ґрунтовному засвоєнню: “Планування діяльності підприємства”, “Економіка праці”, “Економічний аналіз діяльності підприємства”, “Менеджмент”, “Маркетинг” тощо, на основі яких розробляються заходи для підвищення ефективності організації виробництва на підприємстві.

Технічні дисципліни вивчають закономірності, принципи й процеси розвитку властивостей та побудови предметів праці, засобів і продуктів праці, а також способи й технології їх виготовлення. Це такі дисципліни, як: “Системи технологій”, “Інформатика та комп’ютерна техніка” та блок інженерних наук галузевого спрямування.

Організація виробництва – це система заходів, направлених на найбільш раціональне поєднання праці з елементами виробництва з метою забезпечення випуску високоякісної продукції, досягнення вищого рівня продуктивності праці на основі кращого використання фондів та трудових ресурсів. Організація діяльності підприємства в умовах ринкової економіки направлена на досягнення максимального прибутку власника знарядь виробництва. Вона пов’язана з високою інтенсифікацією праці при додержанні режиму економії засобів виробництва та матеріальних ресурсів.

В результаті вивчення даного предмету майбутній фахівець повинен знати складові виробництва та виробничої діяльності підприємства як об’єкта організації, організацію підготовки виробництва, структуру виробничого процесу та його організацію в просторі й часі, шляхи вдосконалення організації і підвищення ефективності роботи виробничої інфраструктури підприємства, заходи забезпечення конкурентоспроможності при формуванні якості продукції, шляхи вдосконалення організації і підвищення ефективності роботи виробничої інфраструктури підприємства.

Освоївши даний предмет студент вмітиме визначати склад та спеціалізацію виробничих підрозділів, що формують оптимальну структуру підприємства,забезпечувати ефективне функціонування складових виробничого процесу, гармонійно сполучати елементи виробничого процесу в просторі і часі, організовувати працю людей і роботу устаткування, раціонально поєднувати організаційні форми та економічні методи ведення виробництва, кількісно порівнювати й економічно оцінювати ефективність різних варіантів організації виробництва і виробничої інфраструктури, вчасно діагностувати існуючий стан організації виробництва на підприємстві.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11