Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Управлінський облік *
Вступ

Управлiнський облiк

Кафедра Обліку та аудиту

Автори курсу

Радецька Лідія Петрівна
кандидат економічних наук
доцент

Овод Лариса Василівна
кандидат економічних наук
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1615.
Протокол № 10 від 22.06.2023р.
 

Перехід до ринкових відносин зовсім по-іншому визначає місце підприємства в економіці країни. Ефективність його функціонування значною мірою залежить від управлінської діяльності, яка забезпечує реальну економічну самостійність підприємства, його конкурентоздатність та місце на вітчизняному та світовому ринках. Вона вимагає іншого підходу та організації інформаційної системи. Бухгалтерський (фінансовий) облік як основна частина діючої інформаційної системи підприємства не забезпечує управлінців усіх рівнів оперативною інформацією. В силу своєї специфіки фінансовий облік не в змозі надати інформацію і для розробки стратегії і тактики внутрішнього управління діяльністю підприємства за умов ринку. Це завдання виконує в повній мірі виконує управлінський облік.

Управлінські рішення підприємницької діяльності грунтуються на плановій, нормативній, обліковій та аналітичній інформації. Контроль та регулювання – основні функції управління – реалізуються у співставленні планових даних та показників оперативного обліку. Оцінка результатів управлінських рішень та відповідальність за їх виконання здійснюються за даними внутрішньої звітності. Планування та координація майбутнього розвитку підприємства базуються на аналітичних розрахунках, що здійснені за допомогою специфічних прийомів.

В інформаційній системі підприємства названі функції виконує бухгалтерський (управлінський) облік. Міжнародна практика бухгалтерського обліку відносить виділення управлінського обліку із загальної системи до 40-х – 50-х років ХХ сторіччя. Насамперед це було пов'язано з проблемою підвищення ефективності підприємницької діяльності.

Управлінський облік має суттєві, притаманні лише йому, ознаки, методи, прийоми, способи та принципи ведення. Він виступає як особлива царина економічних знань.

Кожен, хто вивчає дану дисципліну, повинен вміти представити управлінський облік як механізм управління підприємницькою діяльністю суб'єкта господарювання, що орієнтується на отримання прибутку; мати поняття про відмінності та спільні риси фінансового і управлінського обліків; дати обгрунтування на прикладі конкретного підприємства сутті та необхідності управлінського обліку. Система управлінського обліку, яку можна адаптувати до умов конкретного підприємства, повинна бути вибрана та розроблена, виходячи з мети та можливостей управління. Слід уміти аргументувати обов'язковість виконання функцій управлінським обліком та використання його принципів при побудові системи внутрішнього обліку і контролю.

Особлива увага при вивченні даної дисципліни приділяється специфічним принципам: використанню єдиних планово-облікових одиниць виміру в плануванні та обліку виробництва; оцінці результатів діяльності структурних підрозділів; комплексності використання інформації; періодичності, що відображає виробничий і комерційний цикли підприємства; бюджетному (кошторисному) та нормативному контролю за витратами.

Предмет дисципліни: витрати підприємства, собівартість продукції та її калькулювання, доходи.

Мета і завдання дисципліни "Управлінський облік" - навчити студентів розв’язувати широке коло проблем, пов’язаних з управлінням сучасним підприємством та забезпеченням інформаційної підтримки щодо прийняття ефективних управлінських рішень.

В результаті вивчення дисципліни "Управлінський облік" студент повинен:

знати:

- основи побудови внутрішньогосподарського (управлінського) обліку;

- класифікацію витрат у системі внутрішньогосподарського обліку;

- системи побудови внутрішньогосподарського обліку;

- особливості побудови такого обліку за методами повних та неповних витрат, а також за нормативним методом на основі систем стандарт-кост, систем обліку дірект-костінг та калькулювання на основі діяльності;

- основи бюджетування витрат;

- методи визначення точки беззбитковості;

- види альтернативних короткострокових управлінських рішень та підходи до їх прийняття;

уміти:

- самостійно вибрати в залежності від конкретних умов найбільш вдалий варіант побудови внутрішньогосподарського обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції;

- розрахувати прямі й непрямі витрати, пов’язані з виробництвом продукції (робіт, послуг);

- скласти калькуляцію собівартості продукції;

- розрахувати фінансові результати господарської діяльності;

- визначити точку беззбитковості підприємства;

бути здатним:

- систематизувати, обробляти та узагальнювати інформацію, облікові дані, необхідні для прийняття управлінських рішень

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з яких, у свою чергу, містить лекційний матеріал, питання для самоконтролю, індивідуальні завдання. Перед початком вивчення окремих тем даного курсу рекомендуємо ознайомитися з розділом "Рекомендації студенту".

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11