Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Основи теплотехніки і тепломасопереносу *
Вступ

Основи теплотехнiки i тепломасопереносу

Кафедра Зносостійкості та надійності машин

Автори курсу

Свідерський Владислав Петрович
к.т.н.
доцент

Яремчук Василь Сергiйович
старший викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 133.
Протокол № 9 від 25.05.2018р.
 

Наука, що вивчає процеси отримання і використання теплоти в різних виробництвах, а також машини і апарати, які для цього призначені, називається теплотехнікою.

Теоретичною базою теплотехніки є технічна термодинаміка і теорія тепло і масопереносу.

Технічна термодинаміка вивчає закономірності взаємного перетворення теплоти в роботу, вона встановлює взаємозв‘язок між тепловими, механічними і хімічними процесами, що здійснюються в теплових і холодильних машинах, вивчає процеси, що відбуваються в газах і парах.

Теорія тепло і масопереносу вивчає закономірності тепло і масопереносу в твердих, рідких і газоподібних тілах.

Мета викладання курсу.

Більшість технологічних процесів легкої промисловості пов‘язані з підведенням і відведенням тепла, на що витрачаються величезні паливно-енергетичні ресурси. Тому від бакалавра-технолога і бакалавра-конструктора легкої промисловості вимагається глибоке розуміння фізичної суті теплових процесів. Відомо, що понад 70% палива, що добувається витрачається на теплові процеси, що непов‘язані з виробництвом електроенергії. В легкій промисловості такі теплові процеси, як сушка, волого-теплова обробка матеріалів і виробів, технологічне кондиціонування повітря, являються важливою частиною технологічних процесів, що протікають в різних тепловикористовуючих установках. Тому створення високопродуктивних і економічних тепловикористовуючих установок, а саме установок для волого-теплової обробки швейних виробів, є перспективним засобом інтенсифікації технологічних процесів і підвищення якості продукції, що випускається.

Викладання курсу „Основи теплотехніки і тепломасопереносу” ставить за мету ознайомити студентів з методами розрахунків теплоти, термодинамічних процесів водяної пари і вологого повітря, основами теплопровідності, конвективного теплообміну і масообміну, теплообміну випромінюванням, методами теплових розрахунків теплопередачі крізь плоску і циліндричну стінку. Одночасно необхідно набути навики практичного застосування отриманих знань для конструювання одягу, оцінки його теплозахисних властивостей.

Завдання викладання курсу.

Основне завдання викладання курсу „Основи теплотехніки і тепломасопереносу” – дати необхідну теплотехнічну підготовку майбутньому кваліфікованому бакалавру-технологу і бакалавру-конструктору легкої промисловості.

В результаті вивчення курсу „Основи теплотехніки і тепломасопереносу” студент повинен знати: фізичну суть теплових явищ і процесів, що вивчаються, формулювання законів термодинаміки і теплопередачі, визначення основних теплотехнічних характеристик, основ масопереносу, принцип дії основних тепловикористовуючих установок.

Вміти: вести розрахунки термодинамічних процесів водяної пари і вологого повітря, теплоти, теплоємності, коефіцієнтів теплопровідності, вибирати матеріал для теплової ізоляції, оцінювати теплозахисні характеристики одягу, записувати готові математичні вирази теплопередачі для конкретних процесів і умов, оцінювати ефективність роботи тепловикористовуючих установок.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої системи текстових документів. Він розділений на теми, кожна з яких у свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю, вправи і контрольні завдання.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11