Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Історія і композиція костюму *
Вступ

Iсторiя i композицiя костюма

Кафедра Технології і конструювання швейних виробів

Автор курсу

Троян Олександр Михайлович
кандидат технічних наук
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 368.
Протокол № 6 від 25.06.2013р.
 

Промислове виробництво одягу, взуття є результатом колективної праці художників, конструкторів, технологів та інших фахівців, яка спрямована на досягнення високої якості продукції. Від людей, які створюють костюм, вимагається високий професіоналізм. Спеціалісти: інженери-конструктори, інженери-технологи, безпосередньо приймають участь в колективній творчості разом з художником і мають бути естетично освіченими. Тому в технічних вищих навчальних закладах введені курси основ технічної естетики та художнього конструювання промислових виробів.

В дисципліні “Композиція і історія костюма” найбільш висвітленим вважається розділ художнього конструювання, який охоплює основи композиції. Курс композиції розглядає питання, які стосуються вирішення художніх завдань в процесі створення промислових виробів, в тому числі і одягу. В курсі композиції розглядаються такі питання, як зв’язок між основними категоріями, закономірностями формоутворення, засоби гармонізації, основи кольорознавства та інші. А також, яке місце і значення перерахованих вище компонентів теорії займають в творчому процесі інженера - конструктора.

Моделювання одягу - це творчий процес створення різноманітних моделей, побудова художньої матеріальної оболонки, яка формує зовнішній облік людини. Велике значення для творчості має джерело художніх ідей та події що надихають фантазію митця.

Одним з таких джерел може бути спадщина матеріальної культури далекого минулого та предмети побуту, одяг речи народного прикладного мистецтва.

Створення костюму - це постійний пошук різноманітних форм і конструкції одягу.

Багатою скарбницею (і в плані форм, і в плані конструкції) в вирішенні сучасного костюму є історичний та народний костюми, що складалися і стверджувалися віками. В зв’язку з цим для майбутніх фахівців необхідно вивчати естетику форм і конструкцій костюма в історичному аспекті, враховуючи разом з тим і соціально-економічні умови епохи чи країни та притаманній і естетичний ідеал краси людини, характерні риси культури, мистецтва, загального художнього стилю.

Одяг який спроектовано з використанням історичних або народних мотивів і виконаний в плані сучасних естетичних вимог-завжди оригінальний.

Тому особливо цінним треба вважати роботу фахівця швейного виробництва над вивченням історичного костюму, народного мистецтва та відображення їх основ в сучасному моделюванні одягу.

Завданням курсу “Композиція костюма” є опанування студентами основ композиції, тобто тієї грамоти, яку повинен знати інженер, який займається проектуванням швейних виробів.

Мета курсу “Композиція костюма” полягає в максимальному розвитку у студентів творчого мислення, ініціативи, смаку в вихованні відчуття форми, лінії, пропорції, ритму, кольору і загальної гармонії.

Таким чином, в результаті наслідку освоєння дисципліни “Композиція і історія костюма” студент повинен

Знати:

1.Функції та класифікацію одягу;

2.Основні принципи композиції одягу.

3.Зміни і розвиток основних форм костюма різних історичних епох і народів;

4.Конструктивне і декоративне рішення костюма різних історичних епох;

Вміти:

1.Робити аналіз композиційного рішення сучасного одягу.

2.Виконувати ескізи моделей одягу різного призначення.

3.Використовувати мотиви історичного чи народного костюмів в роботі над сучасними моделями одягу.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11