Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Організація та методика аудиту *
Вступ

Органiзацiя та методика аудиту

Кафедра Обліку та аудиту

Автори курсу

Литвинчук Тамара Василівна,
ст. викладач

Рибчинська Людмила Анатоліївна,
асистент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1348.
Протокол № 8 від 17.06.2021р.
 

З розвитком ринкових відносин зростає роль контролю, як функції управління, підвищуються вимоги до контрольної інформації. Розвиток вільного економічного підприємництва з різними формами власності в Україні обумовив формування нового виду економічного контролю - незалежного аудиторського контролю. Зміст цього виду контролю включає, з одного боку, прогнозування економічної активності суб(єктів підприємницької діяльності, а з другого - контроль фінансово-господарської діяльності. Ринкові відносини, конкурентність в господарюванні у високо розвинутих країнах зумовили виникнення внутрішнього аудиту, який допомагає утриматись на ринку. З цією метою на підприємствах створюються відділи, що відповідають за формування, координацію і виконання планів внутрішнього аудиту. Його здійснюють співробітники цього відділу і суміжних з ним служб (бізнесу, маркетингу тощо).

Аудит вирішує для клієнта такі завдання: вивчає систему контролю за активами; перевіряє відповідність діючого контролю політиці підприємства; аналізує ситуації ризику і запобігання від банкрутства; використовує ноу-хау для збільшення прибутку і ефективності нової технології та вживає інших заходів щодо розвитку компанії у фінансовому бізнесі.

„Організація і методика аудиту” є спеціальною дисципліною, яка розкриває теоретичні основи та практичні питання організації контролю вказує на організацію та методику його проведення. Вивчення аудиту базується на знаннях основ загальнотеоретичних та загальноекономічних дисциплін, що необхідні для рішення питань по його організації та методології.

Завдання курсу - дати студентам знання в обсязі, що дозволяє вивчити питання аудиту необоротних активів, запасів, коштів, розрахунків, довгострокових та поточних зобов’язань, витрат діяльності, доходів і результатів діяльності, формування власного капіталу підприємства тощо.

Метою вивчення дисципліни є досконале засвоєння теоретичних питань організації аудиту в управлінні виробництвом, а також привиття студентам навичок роботи з необхідними нормативними документами та законодавчими актами, і самостійного оволодіння основами його ведення на підприємствах різних форм власності.

Після опанування курсу студенти повинні знати:

- нормативні і правові акти стосовно організації обліку на підприємствах різних галузей економіки при різних формах власності;

- порядок відображення господарських операцій при різних формах ведення бухгалтерського обліку в первинних документах;

- порядок ведення аналітичного, синтетичного обліків;

- діючі регістри бухгалтерського обліку;

- порядок складання групувальних документів, Головної книги, звітності.

Кожен, хто вивчає даний курс, повинен вміти представити контроль як механізм управління підприємницькою діяльністю суб'єкта господарювання, що орієнтується на отриманні прибутку; дати обґрунтування на прикладі конкретного підприємства суті та необхідності аудиту для управління підприємством. Слід уміти аргументувати обов'язковість виконання функцій контролю та своєчасно виявляти порушення і недоліки в діяльності структурних підрозділів, опрацьовувати оптимальні рішення щодо їх ліквідації та усунення причин виникнення цих недоліків в процесі діяльності підприємства, використання його принципів при побудові системи внутрішнього контролю.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з яких, у свою чергу, містить лекційний матеріал, тести для самоконтролю, індивідуальні завдання і контрольні запитання. Перед початком вивчення окремих тем даного курсу рекомендуємо ознайомитися з розділом „Рекомендації студенту”.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11