Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Фінансовий ринок *
Вступ

ФІНАНСОВИЙ РИНОК

Кафедра Фінансів та банківської справи

Автори курсу

Квасницька Раїса Степанівна
кандидат економічних наук
доцент
професор кафедри фінансів та банківської справи

Фрадинський Олександр Анатолійович
кандидат економічних наук
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 436.
Протокол № 6 від 25.06.2013р.
 

Фінансовий ринок – це система економіко-правових відносин на тих ринках, де проявляється попит і пропозиція на різні фінансові активи, це сукупність всіх фінансових активів країни, які знаходяться в постійному русі, розподілі і перерозподілі, що змінюються під впливом співвідношення попиту і пропозиції з боку різних суб’єктів економіки.

Навчальна дисципліна «Фінансовий ринок» є однією з нормативних дисциплін у підготовці навчальними закладами України фахівців з економічних спеціальностей. При її вивченні студенти оволодівають знаннями щодо особливостей перерозподілу фінансових ресурсів, закономірностей і тенденцій розвитку фінансових відносин, механізму фінансових потоків в економіці.

Враховуючи це, можна зробити висновок, що без знання та постійного дослідження механізмів, особливостей функціонування фінансового ринку неможливий розвиток економічної науки та розбудова ринкової економіки.

Мета: формування комплексного розуміння системи взаємозв'язків на фінансовому ринку, отримання теоретичних знань з основних принципів організації і функціонування фінансового ринку, економічної сутності та призначення специфічних товарів, що обертаються на фінансовому ринку - грошей та цінних паперів, видах фінансових угод, методів фінансових розрахунків, а також необхідних практичних навичок щодо оцінки вартості фінансових інструментів і управління фінансовими інвестиціями в сучасних умовах.

Завдання: вивчення суті та значення фінансового рикну у сфері економічних відносин; взаємозв’язків між джерелами формування фінансових ресурсів та їх використанням; функціонування фінансових інструментів, суті фінансового посередництва, особливостей обігу різних видів фінансових інструментів; форм і методів регулювання фінансового ринку.

Предмет: Предметом дисципліни є система економічних відносин, які виникають між учасниками фінансового ринку (населенням, суб’єктами господарювання, органами державної влади, фінансовими посередниками та інститутами інфраструктури ринку) у процесі купівлі-продажу фінансових активів, надання різних видів фінансових послуг та здійснення різноманітних фінансових операцій.

Місце в структурно-логічній схемі напряму підготовки. Дана дисципліна є нормативною та вивчається студентами після вивчення таких базових дисциплін, як “Фінанси”, “Гроші та кредит”. У свою чергу навчальна дисципліна “Фінансовий ринок” є базою для вивчення дисциплін “Ринок фінансових послуг”. Крім того навчальна дисципліна “Фінансовий ринок” тісно пов’язана з іншими навчальними дисциплінами, такими як “Міжнародна економіка”, “Фінанси підприємств”, “Страхування”, “Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва”, “Банківська система”, “Банківські операції” та інші”.

В результаті вивчення курсу "Фінансовий ринок" студент пови­нен:

знати:

ü сутність функціонування фінансових ринків і основні механіз­ми його забезпечення;

ü інструменти, що використовуються для здійснення фінансових операцій;

ü механізми і способи здійснення фінансових операцій і забезпе­чення їх надійності;

ü основні принципи функціонування банківської системи, фон­дового і валютного ринків і їх регулювання;

ü основні законодавчі акти, що регулюють функціонування фі­нансових ринків і взагалі всієї фінансової системи в Україні;

ü міжнародні ринки, фінансові ринки і основні інструменти, що застосовуються на даних ринках;

ü методологію альтернативного аналізу;

ü основні види фінансових операцій на міжнародних ринках і ме­ханізми їх здійснення;

ü основні інформаційні і комп'ютерні системи здійснення фінан­сових операцій;

уміти:

ü проводити аналіз ринків, їх прогнозування за допомогою ме­тодів технічного і фундаментального аналізу;

ü оцінювати фінансові інструменти і вибирати найкращі способи їх застосування;

ü оцінювати ефективність фінансових інструментів і активів;

ü формувати і розраховувати прогнозні грошові потоки і розроб­ляти прогнозні фінансові плани;

ü визначати ризики фінансових інструментів на всіх стадіях їх використання, механізми і інструменти їх запобігання;

ü організовувати ефективне управління фінансовими ризиками.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11