Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Бухгалтерський облік *
Вступ

Бухгалтерський облiк

Кафедра Обліку та аудиту

Автори курсу

Скоробогата Л.В.
кандидат наук
доцент

Овод Л.В.
старший викладач

Литвинчук Т.В.
старший викладач

Валькова Н.В.
асистент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 606.
Протокол № 9 від 25.05.2018р.
 

Процес підготовки висококваліфікованих бакалаврів з економіки підприємства, та зокрема фахівців з бухгалтерського обліку обов'язково повинен включати формування професійних знань та практичних навиків з теорії бухгалтерського обліку, що адекватні кваліфікаційним вимогам до обліковців.

Оскільки бухгалтерський облік як важлива складова інформаційної системи підприємства забезпечує до 70 % загального обсягу економічної інформації, сучасні фахівці з бухгалтерського обліку повинні знати принципи його організації і ведення за Законом України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ, формування фінансової звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО), розуміти економічний зміст балансового узагальнення, щоб кваліфіковано організувати ведення бухгалтерського обліку, оцінити фінансовий стан підприємства, перспективи його розвитку та приймати обґрунтовані управлінські рішення.

Загальний курс бухгалтерського обліку залишається центральним серед таких курсів, як фінансовий облік, управлінський облік, облік в зарубіжних країнах та інші за цілим рядом причин. По-перше, цей курс є основою їх вивчення, по-друге, система бухгалтерського обліку є основою обліку і аналізу економічних процесів будь-якого підприємства, по-третє, якість організації бухгалтерського обліку забезпечує ефективність діяльності підприємства, по-четверте, бухгалтерський облік гарантує правильність сплати податків, уникнення штрафних санкцій.

На сьогоднішньому етапі розвитку бухгалтерського обліку роль спеціаліста з вищою економічною освітою за фахом "Облік та аудит" не зводиться тільки до чіткого виконання інструкцій та вказівок. Вищезгаданим законом йому надається широке поле для професійної творчості, розвитку його професійної думки.

Зміст робочої програми відповідає змісту нормативної дисципліни "Бухгалтерський облік" за Освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра, спеціаліста і магістра напрямку 0501 "Економіка і підприємництво", затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 6.06.2002 р. № 330.

Предметом даної дисципліни є загальна теорія бухгалтерського обліку як система методичних та практичних методів і форм навчання, що складають сучасну методологію бухгалтерської освіти та забезпечують формування у студентів навиків ефективного використання облікової інформації в майбутній обліковій роботі, оволодіння методикою відображення фінансового стану та діяльності підприємства методами (прийомами) бухгалтерського обліку.

Мета вивчення дисципліни „Бухгалтерський облік" - оволодіти теоретичними основами та методичними прийомами бухгалтерського обліку, зрозуміти сутність національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО) за окремими об'єктами бухгалтерського обліку, оволодіти теоретичними знаннями з питань організації бухгалтерського обліку і облікової політики на підприємствах, організаціях установах різних форм власності та підпорядкування, а також одержати практичні навички застосування методів і прийомів бухгалтерського обліку для відображення господарських процесів суб'єктів підприємницької діяльності.

Головні завдання дисципліни:

• усвідомлення принципової новизни сучасного підходу щодо інформаційного відображення фінансового стану та діяльності підприємств;

• засвоєння основ бухгалтерського обліку, питань бухгалтерського обліку окремих господарських процесів за умов впровадження національних стандартів бухгалтерського обліку;

• оволодіння базовими методами раціональної організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємствах на підставі використання прогресивних форм та національних стандартів;

• найповніше використання можливостей навчального процесу для вивчення теорії та практики бухгалтерського обліку в умовах його адаптації до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та впровадження П(С)БО;

• набуття практичних навичок опрацювання і використання облікової інформації в управлінні суб'єктами господарювання.

При викладанні предмету передбачається використання матеріалів практичної діяльності підприємств, організацій і установ міста та області, а також знання студентів із спеціальних дисциплін.

Враховуючи професійну орієнтацію дисципліни, навчання має теоретико-прикладний характер, основу якого складають формування відповідної системи знань теорії обліку та відпрацювання на підставі використання останніх конкретних господарських ситуацій, що виникають в діяльності підприємств. Складовою частиною методичного супроводу є рекомендації викладача щодо застосування теоретичного матеріалу, підкріплені ілюстративним матеріалом.

Методика і особливості викладання даного курсу засновані на принципах оптимального використання можливостей слухачів до самостійного вивчення програмного матеріалу та заохоченні їх ініціативності в ході проведення занять, відповідності прикладів, ситуацій загальнодержавним вимогам, що пред'являються до обліку в реальних умовах господарювання.

Після вивчення дисципліни студент повинен знати:

• теоретичні основи ведення бухгалтерського обліку на підприємствах різних форм власності і підпорядкування;

• особливості відображення в обліку господарської діяльності підприємств;

• можливі форми ведення обліку різних суб'єктів господарювання;

• призначення, ключові аспекти формування фінансової звітності в цілому та бухгалтерського балансу зокрема;

• організацію бухгалтерського обліку і облікову політику;

• основи правового регламентування бухгалтерського обліку на підприємствах різних форм власності і підпорядкування.

Окрім того, студент повинен уміти:

• організувати роботу з ведення бухгалтерського обліку на підприємствах, організаціях і установах;

• користуватися методами відображення інформації про операції, що виникають в процесі діяльності підприємств, в бухгалтерському обліку;

• володіти технологією використання показників бухгалтерського обліку і фінансової звітності в процесі управління підприємствами, організаціями та установами;

• володіти технікою заповнення фінансової звітності підприємств і проведенням її аналізу.

Вивченню дисципліни передують дисципліни циклу природничонаукової (ПН.01 Політична економія, ПН.02 Мікроекономіка, ПН.06 Вища математика).

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11