Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Сучасні економічні теорії *
Вступ

Сучасні економічні теорії

Кафедра Економічної теорії

Автори курсу

ЛЮБОХИНЕЦЬ ЛАРИСА СЕРГІЇВНА
кандидат економічих наук
доцент

КОШУЛАБ НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА

старший викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1226.
Протокол № 1 від 26.09.2018р.
 

Предметом дослідження курсу «Сучасні економічні теорії» є процес виникнення, розвитку та зміни економічних ідей і концепцій у ХХ - на початку ХХІ століть, їх взаємозв`язок із сучасною економічною політикою.

Сучасним економічним теоріям притаманний універсалізм, готовність пояснити не тільки всі явища, які традиційно відносили до економічних, але й процеси, які відбуваються далеко за межами господарського життя. Математичний інструментарій, який взяла на озброєння сучасна економічна теорія, дозволяє не тільки формалізувати економічні явища та процеси, але й змоделювати економічний розвиток та спрогнозувати з найбільшою долею істини результат. Це вигідно виділяє дисципліну «Сучасні економічні теорії» з усіх суспільних наук.

В 30-і роки, коли Дж.М.Кейнс створив свою “Загальну теорію” він обмежився побудовою замкнутих макроекономічних моделей, які функціонували в умовах недостатнього попиту і масового безробіття. Пануючими вони були в 40-60-х роках. До середини 1970-х років основною течією економічної теорії був “неокласичний синтез”, який поєднував неокласичну мікроекономіку з кейнсіанською макротеорією. Криза, яка охопила західну економіку в 70-і роки, вплинула і на економічну теорію. Із основної течії випало кейнсіанство, місце якого зайняла нова класична економіка, активізувалися альтернативні дослідницькі підходи: неоавстрійська, еволюційна, поведінкова теорії, пожвавилися дискусії з методологічних проблем.

Дослідники 90-х років будують відкриті макроекономічні моделі, які функціонували в умовах високої інфляції. Вони стосуються економічної реальності, яка виникла в результаті глобальної інтернаціоналізації світової економіки і тривалого повоєнного економічного підйому, коли на зміну проблемам зайнятості приходять проблеми економічного зростання, від яких залежало існування економічної основи суспільства. Дослідити передумови виникнення, суть, мету та вплив економічних концепцій післявоєнного періоду на економічну стабілізацію і економічне зростання країн Західної Європи і США, і покликаний курс “сучасні економічні теорії”. Але оскільки предметом розгляду в програмі курсу є і економічні дослідження в колишньому СРСР і незалежній Україні, то розглядатимуться спроби визначити систему виробничих відносин і законів в період переходу України до ринкових економічних відносин, з’ясовуватимуться спроби українських економістів до вирішення питання: як з усіх можливих вибрати найбезболісніший шлях для народу в реформуванні економіки, створенні за допомогою ринку надійних джерел доходів для населення.

Курс „Сучасні економічні теорії” охоплює хронологічно період від Дж.М.Кейнса до наших днів.

Завданням курсу “Сучасні економічні теорії” є глибоке дослідження історичних передумов виникнення, змісту та впливу економічних теорій та концепцій післявоєнного періоду в країнах Західної Європи і США на забезпечення економічної стабільності та економічного зростання.

Одне із важливих завдань курсу полягає в аналізі еволюції економічних теорій, з’ясуванні в якій мірі рекомендації авторів різних шкіл можуть бути використанні в умовах економічного реформування в незалежній Україні.

Мета навчальної дисципліни полягає у поглибленому вивченні та творчому осмисленні основних напрямків розвитку сучасної економічної думки, систематизації знань про уявлення представників основних шіл і течій економічної науки щодо сутності і механізмів функціонування господарських систем.

Після завершення вивчення дисципліни студент повинен знати:

- передумови та закономірності еволюції сучасної економічної науки;

- економічні концепції головних шкіл і напрямів сучасної економічної науки;

- основні досягнення видатних учених-економістів сучасності;

- проблеми розвитку вітчизняної економічної думки на початку ХХІ століття.

Після завершення вивчення дисципліни студент повинен вміти:

- аналізувати економічні ситуації з позицій різних сучасних економічних концепцій;

- досліджувати причини виникнення, розвитку та відчуження економічних концепцій ХХ – початку ХХІ століття;

- застосувати методи наукової абстракції, аналізу та синтезу до математичного моделювання економічних процесів та явищ;

- виявити співвідношення між сучасними економічними теоріями та ідеологією суспільства;

- оцінювати вплив сучасних теорій на економічну політику різних країн, а також можливість їх використання в Україні.

ПНМ02 Сучасні економічні теорії (3.0 кр.): предмет та завдання курсу «Сучасні економічні теорії»; вчення Дж.М.Кейнса та його значення для сучасної економічної терії; теорії та економічна політика неолібералізму; неокласичні економічні доктрини, економічні концепції монетаристів, М.Фрідмен; нова інституціональна теорія; неоконсерватизм як курс збереження старих цінностей в нових умовах; синтез інституціоналізму і шведської школи; сучасні економічн іконцепції соціал-демократії; теорії трансформації економіки та суспільства; розвиток соціалістичних ідей в радикальних екномічних теоріях; концептуальні засади вітчизняної економічної науки в 60-80-ті роки ХХ століття; економічна наука України в період незалежності.

Сучасні економічні теорії є нормативною дисципліною професійної і практичної підготовки. Вивчається після опанування дисциплін: історія економіки та економічної думки, політекономія, макроекономіка, мікроекономіка, міжнародні економічні відносини.

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11