Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Торгівля цінними паперами *
Вступ

ТОРГІВЛЯ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ

КАФЕДРА ЕКОНОМІКИ ПІДПРИЄМСТВА І ПІДПРИЄМНИЦТВА

Автор курсу

ШИПУЛІНА В.О.
к.е.н.
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 885.
Протокол № 6 від 21.05.2014р.
 

Забезпечення стійкого розвитку національної економіки вимагає наявності фінансових ресурсів, а отже, розвитку банківського сектора на базі створення диверсифікованої інфраструктури фінансового ринку, головним елементом якого є ринок капіталів.

Саме ринки капіталів забезпечують підприємства джерелами додаткового фінансування, створюють умови одержання довгострокових фінансових ресурсів, сприяють зміцненню їхніх ринкових позицій.

Основним ринковим інструментом на ринку капіталів є цінні папери, що фіксують право власності на капітал. З їхньою допомогою власність держави може бути трансформована в інші види власності. Формування системи фінансових інститутів, у якій формуються фінансові джерела економічного росту, концентруються й розподіляються інвестиційні ресурси, утворює ринок цінних паперів або фондовий ринок.

Цінні папери - специфічний товар, цінність якого визначається активами (майном, коштовностями й т.п.), що підтримують ці папери. Як правило, цінні папери мають встановлений стандарт реквізитів відносно майнових прав, підтвердження або передача яких можливі тільки при їхньому пред'явленні й обумовлені наданням грошей у борг, а також з метою створення різних підприємств, купівлею - продажем, заставою майна.

Економічний інтерес їхніх власників реалізується наступним правом на одержання встановленої норми доходу (капітал, вкладений у цінні папери, називається фондовим або фіктивним).

Цінні папери мають високу динамічність: їх можна купувати, продавати, переуступати, закладати, зберігати, передавати в спадщину, дарувати, обмінювати. Вони можуть бути коштами платежів або розрахунків, і, таким чином, виконувати окремі функції грошей.

Цінні папери формують імідж держави й відіграють важливу роль у залученні різних інвестицій. Сукупність цінних паперів в обігу формує основу фондового ринку, що є регулюючим інструментом економіки в цілому.

Функціонування ринку цінних паперів дозволяє акумулювати вільні фінансові ресурси й забезпечує можливість їхнього подальшого перерозподілу, тобто організації посередницької діяльності переміщення тимчасово вільних коштів від інвесторів до емітентів цінних паперів. Ринок цінних паперів є найбільш активною частиною сучасного фінансового ринку й дозволяє погоджувати різноманітні інтереси як емітентів, інвесторів, так і посередників.

Головними завданнями ринку цінних паперів є:

- розробка законодавчої бази з метою організації і проведення контролю за рухом фондового капіталу на основі державного регулювання;

- розвиток сучасної ринкової інфраструктури;

- подальше становлення й розвиток відносин власності;

- мобілізація тимчасово вільних фінансових ресурсів для здійснення інвестиційних програм;

- зниження інвестиційних ризиків;

- формування портфельних стратегій;

- формування вторинного фондового ринку.

В умовах формування і розвитку в Україні сучасного фінансового ринку, інтеграції держави в світове господарство, виникає невідкладна потреба в підготовці кваліфікованих спеціалістів для здійснення посередницької діяльності на фондовому ринку, надання широкого спектру фінансових послуг.

Вивчення дисципліни „Торгівля цінними паперами” дасть можливість студентам оцінювати стан ринку цінних паперів, розраховувати вартісні показники, що характеризують інвестиційні властивості окремих цінних паперів, формувати портфельну стратегію підприємства, оцінювати можливі варіанти вкладення фінансових коштів, приймати ефективні управлінські рішення в умовах швидкої зміни кон'юнктури ринку.

Предмет курсу: теорія й практика торгівлі цінними паперами на фондовому ринку.

В курсі викладається матеріал, який характеризує зміст і задачі організації торгівлі цінними паперами. Розглядаються теоретичні основи торгівлі цінними паперами, а саме: функції і структура ринку цінних паперів, види цінних паперів та їх характеристика, методи розміщення цінних паперів, визначення доходності акцій та облігацій, принципи формування інвестиційного портфелю.

Вивчаються можливості забезпечення стійкого розвитку ринку цінних паперів, зниження його ризиків, збільшення частки ресурсів, що перерозподіляються через цей ринок з метою вкладання інвестицій у реальний сектор економіки, методи аналізу динаміки основних фондових індексів на ринку цінних паперів.

Рішення задачі фінансування дефіциту державного бюджету також може відбуватися шляхом випуску і розміщення державних боргових цінних паперів. На загальнодержавному рівні Міністерство фінансів проводить випуск облігацій державної позики і пропонує їх до розміщення як на внутрішньому, так і на зовнішньому фінансовому ринках. Продаж державних облігацій дає можливість залучити кошти, необхідні для фінансування бюджетного дефіциту. В Україні для вирішення таких задач проводиться емісія облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) і облігації державної зовнішньої позики (ОДЗП). Кожен з таких способів має певні переваги і недоліки, а також ризики, які враховуються при прийнятті рішень з емісії державних цінних паперів.

Запропонований Вашій увазі дистанційний курс “ТОРГІВЛЯ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ” ставить за мету надання студентам теоретичних знань про сутність професійної діяльності на ринку цінних паперів, основах функціонування фондової біржі, про форми емісії цінних паперів, інформаційному забезпеченні ринку цінних паперів, основних напрямках контролю й нагляду держави й саморегульованих організацій як професійних учасників ринку цінних паперів.

Курс складається з окремих тем, кожна з яких у свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю, вправи і контрольні запитання.

Перед початком вивченням тем дисципліни рекомендуємо ознайомитися з розділом “Рекомендації студенту”.

БАЖАЄМО УСПІХУ У ВИВЧЕННІ ДИСЦИПЛІНИ “ТОРГІВЛЯ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ”

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11