Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Ведення реєстру власників цінних паперів *
Вступ

Ведення реєстру власників цінних паперів

Кафедра Економіки підприємства і підприємництва

Автор курсу

Скринник Н.В.
канд.екон.наук
доц.

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 949.
Протокол № 6 від 25.02.2015р.
 

Депозитарна діяльність стає одним з провідних видів професійної діяльності на фондовому ринку. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» відносить діяльність з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів до депозитарної діяльності. У курсі «Ведення реєстру власників цінних паперів» розглядаються питання формування депозитарної системи України, переходу та реалізації прав власності на цінні папери, ліцензування професійної діяльності на фондовому ринку, сертифікації фахівців. Основна увага приділена питанням формування й ведення системи реєстру власників цінних паперів, а також організації діяльності реєстроутримувача. Ведення реєстрів є винятковою діяльністю суб’єктів підприємницької діяльності й не може поєднуватися з іншими видами діяльності, крім депозитарної.

Діяльність з ведення реєстрів власників цінних паперів в Україні зумовлена необхідністю обслуговування розміщення й обігу простих акцій унаслідок утворення акціонерних товариств, зокрема, в процесі масової приватизації. Започаткована вона була у 1996 році і узаконена на початку січня 1998 року з набранням чинності Законом України «Про Національну депозитарну систему і особливості електронного обігу цінних паперів в Україні», згідно з яким депозитарна система складалася з двох рівнів: — нижній рівень — зберігачі, які ведуть рахунки власників цінних паперів, та реєстратори власників іменних цінних паперів; — верхній рівень — Національний депозитарій України і депозитарії, що ведуть рахунки для зберігачів і здійснюють кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів. З набранням чинності Законом України «Про депозитарну систему України» від 6 липня 2012 року система депозитарного обліку цінних паперів стає трирівневою і має такий вигляд: вищий рівень — Центральний депозитарій України та Національний банк України (щодо державних цінних паперів та облігацій місцевих); середній рівень — депозитарні установи; нижній рівень — депоненти.

Від якості ведення реєстрів акціонерів залежить і рівень корпоративного управління, одним з найважливіших принципів якого є захист прав акціонерів.

У практичний діяльності кваліфіковані спеціалісти повинні бути здатні виконувати весь спектр робіт щодо ведення реєстру цінних паперів і бути сертифікованими.

Запропонований Вашiй увазi дистанцiйний курс «Ведення реєстру власників цінних паперів» ставить за мету:

* ознайомити користувача з теоретичними аспектами, які стосуються депозитарної діяльності, формування і реформування депозитарної системи, принципів побудови чинної системи депозитарного обліку України, виникнення і передачі прав власності на цінні папери, створення і діяльності реєстроутримувачів — депозитарних установ, оскільки інституту реєстраторів в Україні вже не існує;

* показати який існує порядок передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників цінних паперів, до системи депозитарного обліку;

* навчити теоретичним аспектам діяльності з ведення реєстрів власників цінних паперів, що здійснюється депозитарними установами — професійними учасниками депозитарної системи;

* ознайомити користувача з вимогами до фахівців з ведення реєстрів власників цінних паперів, основною з яких є оволодіння глибокими та ґрунтовними спеціальними знаннями для забезпечення належного рівня їх професіоналізму.

Студент після опанування дисципліни «Ведення реєстру власників цінних паперів» повинен знати: теоретичні основи функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів, її структуру і учасників, їх функції і компетенцію, умови передачі та реалізації прав власності на цінні папери в депозитарній системі, напрями державного регулювання та контролю діяльності реєстроутримувачів та їх посадових осіб, основи діяльності з формування, ведення та внесення змін до реєстру власників цінних паперів, можливості доступу до інформації системи реєстру, особливості формування реєстрів власників іменних цінних паперів у процесі приватизації, основи ліцензування діяльності з ведення реєстрів власників цінних паперів і порядок заповнення звітності реєстроутримувачів.

Студент після опанування дисципліни «Ведення реєстру власників цінних паперів» повинен уміти: використовувати отримані знання у практичній діяльності з ведення реєстру власників цінних паперів, виконувати деякі з функцій реєстроутримувача, заповнювати усі види документів системи реєстру власників цінних паперів у відповідності до вимог щодо їх оформлення, відкривати і закривати особові рахунки зареєстрованих осіб, передавати документи на зберігання і бути ознайомленим з порядком зберігання документів в системі реєстру, обробляти запити на видачу інформації та виписок з реєстру власників цінних паперів.

Даний дистанцiйний курс навчання складений у виглядi розгалуженої структури текстових документiв. Вiн розбитий на теми, кожна з який у свою чергу мiстить лекцiйний матерiал, тест для самоконтролю i контрольнi запитання. Перед початком вивчення тем дисципліни рекомендуємо ознайомитися з роздiлом «Рекомендації студенту».

Бажаємо успiху у вивченнi дисципліни «Ведення реєстру власників цінних паперів»!

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11