Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Нечітко-множинне моделювання *
Вступ

Нечітко-множинне моделювання

Кафедра Автоматизованих систем та моделювання в економіці

Автор курсу

Горбатюк К.В.
к.е.н.
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1463.
Протокол № 9 від 20.06.2022
 

Найбільш вражаючою властивістю людського інтелекту є здатність приймати раціональні рішення в обстановці неповної і нечіткої інформації. Розробка моделей наближених міркувань людини і використання їх в складних технічних системах майбутніх поколінь представляє сьогодні одну з найважливіших проблем науки. Початок цьому напрямку зроблено більше 35 років тому професором Каліфорнійського університету (Берклі) Лотфі А. Заде. Основна ідея Лотфі Заде полягала в тому, що людський спосіб міркувань, що спирається на природну мову, не може бути описаний в рамках традиційних математичних формализмов. Теорія нечітких множин (Fuzzy Sets, «fuzzy» – означає «нечіткий, розмитий, пухнастий») надає необхідний апарат для вирішення цього складного завдання. Ідеї нечітко-множинного моделювання знаходять застосування при створенні систем, які розуміють тексти на природній мові, при створенні інформаційних систем, що спираються на неповну інформацію, при управлінні технічними, соціальними та економічними системами, в системах штучного інтелекту та робототехнічних системах тощо.

Тому дисципліна «Нечітко-множинне моделювання» є необхідною умовою підготовки фахівців вищої кваліфікації та займає провідне місце у підготовці спеціалістів за спеціалізацією «Економічна кібернетика» спеціальності «Економіка».

Запропонований Вашій увазі дистанційний курс «Нечітко-множинне моделювання» ставить за мету:

· сформувати у майбутніх спеціалістів фундаментальні знання про принципи роботи з нечіткими множинами;

· навчити студентів основам застосування нечітких моделей та методів в розв’язуванні різноманітних практичних задач;

· надати студентам практичні навики, пов’язані з розв’язанням задач з використанням основних властивостей і операцій над нечіткими множинами;

· надати студентам практичні навики, пов’язані з моделюванням систем з використанням нечіткої логіки;

· ознайомити студентів з перспективами розвитку застосувань теорії нечітких множин, моделей і методів нечіткої логіки у моделюванні економічних процесів.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з яких у свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю і контрольні запитання. Перед початком вивчення тем дисципліни рекомендуємо ознайомитися з розділом «Рекомендації студенту».

Бажаємо успіху у вивченні дисципліни «Нечітко-множинне моделювання»!

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11