Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Соціальна і демографічна статистика *
Вступ

СОЦІАЛЬНА І ДЕМОГРАФІЧНА СТАТИСТИКА

Кафедра Управління персоналом і економіки праці

Автор курсу

Мантур-Чубата Олена Сергіївна
старший викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1437.
Протокол № 8 від 17.06.2021р.
 

Мета викладання дисципліни. Серед важливих проблем, що постають перед людством у сучасному світі, особливе місце займають проблеми розвитку населення та соціальної сфери. Починаючи з другої половини ХХ ст. чисельність населення земної кулі зростає дуже високими темпами. Якщо у 1950 р. на земній кулі проживало 2,5 млрд. осіб, то вже у 1987 р. – 5 млрд., у 1999 р. – 6 млрд., а у 2011 р. на світ з’явився 7-мільярдний житель Землі. Тобто чисельність населення земної кулі збільшується на 1 млрд. жителів майже кожні 12 років. Це ставить перед суспільством значні проблеми економічного та соціального характеру. Не меншою проблемою є нерівномірність зміни чисельності населення за окремими регіонами. Якщо в країнах Африки, Азії та Південної Америки зберігаються високі темпи приросту, то для країн Європи характерний низький приріст, а для 20 з них – навіть скорочення чисельності населення. До таких країн належить й Україна, яка з 1991 року вступила в період депопуляції.

Дослідженням проблем зміни чисельності, структури населення, ролі цих змін у соціально-економічному розвитку країни, а також дослідженням їхніх причин і наслідків займається наука, яка називається демографією. Демографія займається вивченням важливої сторони життя суспільства, а саме – відтворенням поколінь людей. Знання демографії надзвичайно важливе для розуміння законів, за якими живе та розвивається суспільство, а також для передбачення та планування майбутнього. Розробка і реалізація державних соціальних програм потребують наявності та аналізу своєчасної та об’єктивної інформації про стан і розвиток соціальної сфери. Головна роль у забезпеченні урядових структур такою інформацією належить державним органам статистики та науковим організаціям, які проводять велику роботу з розробки та вдосконалення методології соціальної статистики, її практичної апробації та впровадження у практику статистичних спостережень.

Сучасна соціальна статистика є однією з важливих галузей статистичної науки і виду практичної діяльності, яка призначена забезпечувати органи державного управління і суспільство інформацією про стан і розвиток соціальної сфери. За останні роки розроблено і впроваджено у практику систему показників соціальної статистики, яка всебічно відображає життя людей, оскільки тільки маючи повну й правдиву картину соціальних процесів, що відбуваються у житті суспільства, можна активно брати участь у цьому процесі та впливати на його розвиток. Широко застосовуються методи аналізу диференціації населення за рівнем доходів та споживання, інтегральні показники оцінювання рівня життя населення, які дають змогу проводити міждержавні та міжрегіональні порівняння. Регулярно проводяться вибіркові обстеження домашніх господарств із питань економічної активності населення, зайнятості та безробіття, формування доходів і витрат, обсягу і рівня споживання матеріальних благ і послуг. Вибіркові обстеження населення (домогосподарств) проводяться за оновленими програмами, які враховують останні рекомендації Міжнародної Організації Праці та Європейського Союзу.

Основними завданнями вивчення дисципліни є вивчення методів аналізу соціально-демографічних процесів, їх статистичного забезпечення, формування навичок аналізу закономірностей відтворення населення, прогнозування та моделювання чисельності та складу населення, оцінювання інтенсивності міграційних процесів.

В результаті вивчення дисципліни «Соціальна і демографічна статистика» студенти повинні досягти таких результатів навчання:

знання:

- демонструвати розуміння теоретичних і методичних засад статистичного вивчення демографії населення країни;

- визначати та описувати засоби формування інформаційної бази дослідження суспільних явищ і процесів;

- виявляти особливості системи статистичних показників та методів статистичного дослідження процесів, які відбуваються в демографічній сфері, і оцінювання їх впливу на соціальні явища в суспільстві.

уміння:

- здійснювати дослідження процесів, які відбуваються в демографічній сфері, і оцінювання їх впливу на соціальні явища в суспільстві;

- застосовувати навички побудови системи статистичного забезпечення аналізу і прогнозування демографічних процесів;

- демонструвати навички проведення досліджень процесів, які відбуваються в демографічній сфері, і оцінювання їх впливу на соціальні явища в суспільстві.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з яких у свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю і контрольні запитання. Перед початком вивчення тем дисципліни рекомендуємо ознайомитися з розділом "Рекомендації студенту".

Бажаємо успіху у вивченні дисципліни

"СОЦІАЛЬНА І ДЕМОГРАФІЧНА СТАТИСТИКА"!!!

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11