Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Банківська система та банківські операції *
Вступ

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА ТА БАНКІВСЬКІ ОПЕРАЦІЇ

Кафедра Фінансів, банківської справи та страхування

Автор курсу

Олійник А.В.
старший викладач

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1448.
Протокол № 8 від 17.06.2021р.
 

Ефективне функціонування національної економіки, її розвиток разом із постійним зростанням добробуту населення неможливі без вирішення завдань забезпечення ефективного функціонування фінансової системи. Виступаючи невід’ємною складовою фінансової системи, банки становлять економічні установи зі складною багаторівневою організаційною та фінансовою структурою, що виконують специфічні функції в економіці. Їх успішне функціонування визначається впливом макроекономічних факторів та особливостями управління кожним з них.

Фінанси – одна з найбільш уживаних економічних категорій у понятійному апараті економічної науки та практичного менеджменту. Без фінансів неможливе функціонування держави і діяльність юридичних та фізичних осіб, оскільки саме вони забезпечують вартісний рух створеного у суспільстві валового внутрішнього продукту (ВВП), відображаючи досить складні відносини, що виникають при цьому. Головним їхнім призначенням є забезпечення кожної фізичної особи, кожного суб'єкта підприємництва, кожної державної структури, а отже і суспільства загалом, достатніми для здійснення їх діяльності грошовими коштами.

Фінанси – історична категорія, що виникла одночасно з появою держави та розвитком товарно-грошових відносин. Саме для виконання державою своїх функцій (оборона, утримання державного апарату та армії, підтримка соціально незахищених верств населення, розвиток економіки, міжнародне співробітництво тощо) й потрібні були кошти.

Ефективність функціонування банківської системи є необхідною умовою розвитку ринкових відносин в Україні. Це в свою чергу визначає головну роль центрального банку в системі регулювання банківської діяльності. Національний банк України докладає зусиль для реалізації основної стратегічної мети, визначеної для нього законодавством, – забезпечення стабільності національної валюти шляхом проведення цілеспрямованої монетарної політики, зорієнтованої на макроекономічну стабілізацію та зниження темпів інфляції.

Розвиток банківської системи тісно пов’язаний зі створенням ефективного механізму управління банківською діяльністю, дієвими системами регулювання, контролю і системи забезпечення фінансової безпеки. Це в свою чергу потребує глибокого вивчення основ сучасної банківської системи, дослідження сутності й особливостей її функціонування в ринкових умовах господарювання, вивчення та врахування світового досвіду, а також перспективних можливостей розвитку банківської та фінансово-кредитної системи України в цілому.

Метакурсу – формування базових знань з теорії фінансів та банківської справи, засвоєння закономірностей їх функціонування на макро- і мікрорівнях як теоретичної основи розвитку фінансової та банківської системи країни.

Основні завдання – вивчення теоретичних основ функціонування й розвитку фінансів та банківської справи; складових фінансової системи держави; форм і видів фінансових ресурсів; фінансового механізму; системи управління державними фінансами в Україні; елементів банківської системи, операцій, функцій та завдань центрального банку як головної складової банківської системи; видів та форм банківського обслуговування; особливостей здійснення банківських операцій; оволодіння методами аналізу банківської діяльності.

Після вивчення курсу студент повинен знати:

- суть і тенденції розвитку фінансових відносин та їх особливості в сфері державних фінансів;

- загальну характеристику фінансово-кредитної, бюджетної, податкової систем держави;

- основні напрями витрачання бюджетних коштів, особливо на фінансування бюджетних установ та соціальний захист населення;

- основні положення організації місцевих (територіальних) фінансів;

- основні положення політики управління бюджетним дефіцитом і державним боргом;

- сутність, основні риси, функції та цілі створення банківської системи України;

- законодавчу та нормативну базу, що регулює банківську діяльність;

- принципи функціонування елементів банківської системи;

- організаційно-правовий статус Національного банку України;

- особливості здійснення основних банківських операцій;

- методичні підходи до проведення аналізу банківської діяльності;

- проблеми та перспективи розвитку фінансів та банківської справи в Україні.

Після вивчення дисципліни студент повинен вміти:

- аналізувати бюджетну, податкову політику держави, проводити аналіз виконання державного та місцевих бюджетів,

- характеризувати банківську систему, як елемент ринкової економіки;

- аналізувати основні фінансові показники діяльності банку та банківської системи в цілому;

- використовувати банківські операції для здійснення розрахунків між учасниками ринку;

- розрізняти активні та пасивні операції банків.

Предметкурсу – економічні відносини, що виникають між учасниками фінансової та банківської системи.

Об’єкт – фінансова система України.

По закінченні курсу студенти складають іспит

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11