Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Екологія людини та безпека життєдіяльності *
Вступ

Екологія людини та безпека життєдіяльності

Кафедра Екології та біологічної освіти

Автор курсу

Матеюк О.П.
кандидат педагогічних наук
доцент

 
  Курс сертифiкований.
Сертифiкат № 1345.
Протокол № 8 від 17.06.2021р.
 

Дисципліна є спецкурсом, який повинен забезпечити одержання студентами теоретичних знань і фактичних навичок, необхідних для виконання дипломних робіт і проектів, а також стати основою для поглибленого осмислення вузькоспеціалізованих дисциплін; вона є важливою ланкою в ланцюгу безперервної екологічної підготовки фахівців.

У змісті дисципліни «Екологія людини і безпека життєдіяльності» розглянуто взаємовідносини людини із навколишнім середовищем, основні фактори, що впливають на екологічно безпечне існування людини у системі «природа-господарство-населення», сучасні підходи щодо особистої безпеки та безпеки суспільства, методи оцінки потенційних небезпек та шляхи захисту від них для створення здорових і безпечних умов у різноманітних сферах людської діяльності та оптимального існування людини в екологічно безпечному навколишньому середовищі.

Відповідно до освітньої-професійної програми дисципліна має забезпечити:

компетентності: здатність до адаптації та дії в новій ситуації; здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя;

програмні результати навчання: зберігати та примножувати досягнення і цінності суспільства на основі розуміння місця предметної області у загальній системі знань, використовувати різні види та форми рухової активності для ведення здорового способу життя; відповідально ставитися до природи, брати участь у заходах, спрямованих на підвищення екологічної культури населення.

Мета викладання дисципліни. Формування у студентів сучасних наукових знань про про людину, її взаємовідносини із навколишнім середовищем, розуміння основних факторів, що впливають на екологічно безпечне існування людської популяції у системі «природа-господарство-населення», умінь щодо забезпечення особистої безпеки та безпеки суспільства, оцінки потенційних небезпек та шляхів захисту від них для створення здорових і безпечних умов у різноманітних сферах людської діяльності та оптимального існування людини в екологічно безпечному навколишньому середовищі.

Предмет дисципліни. Взаємозв‘язки та відносини в системі «природа-господарство-населення», знання та дотримання яких необхідне для безпеки життєдіяльності людини як біологічного та соціального суб‘єкта.

Завдання дисципліни:

- формування знань про основні аспекти взаємодії у системі «природа-господарство-населення», методи антропоекологічного моніторингу, сучасні глобальні та регіональні еколого-демографічні проблеми, екологічні фактори здоров’я людини, чинники небезпеки життєдіяльності у виробничій сфері та побуті, природні та техногенні, соціально-політичні та комбіновані небезпеки, що призводять до надзвичайних ситуацій та заходи зниження їх наслідків;

- розвиток умінь для виявлення небезпечних екологічних чинників та потенційних небезпек та прогнозу можливості і наслідків впливу небезпечних та шкідливих чинників на організм людини; розробки і застосовування заходів для захисту людини від дії небезпечних, шкідливих та вражаючих чинників; організовувати власний життєвий простір відповідно до сучасних екологічних вимог.

Даний дистанцiйний курс навчання складений у виглядi розгалуженої структури текстових документiв. Вiн розбитий на теми, кожна з яких у свою чергу мiстить лекцiйний матерiал, тест для самоконтролю, вправи i контрольнi запитання. Перед початком вивчення тем дисципліни рекомендуємо ознайомитися з роздiлом «Рекомендації студенту».

Бажаємо успіхів у вивченні дисципліни «Екологія людини та безпека життєдіяльності»!

© Хмельницький нацiональний унiверситет
29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11