Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Бiологiя
Лабораторна робота: Будова мікроскопа. Робота з мікроскопом при малому та великому збільшенні.
Оформіть протокол та вишліть його викладачу.

Лабораторна робота №1

Тема.Будова мікроскопа. Робота з мікроскопом при малому та великому збільшенні.

Мета роботи: ознайомитися з будовою мікроскопа, навчитися працювати з ним.

Обладнання і матеріали: мікроскоп марки «Біолам Р-11».

Хід роботи

Настроювання мікроскопа для роботи при малому збільшенні:

1. Поставте мікроскоп на стіл і сядьте в зручній позі. Досліджуваний об’єкт на предметному столику мікроскопа повинний бути освітлений. Для цього користуються спеціальним освітлювачем, світлом з вікна або від настільної лампи. У двох випадках використовують увігнуту поверхню дзеркала, що знаходиться під предметним столиком. За допомогою дзеркала світло спрямовують через отвір у предметному столику. Якщо є потрібний конденсор, то для напрямку світла через нього використовують плоску поверхню дзеркала.

2. За допомогою гвинта грубого настроювання підніміть нагору тубус мікроскопа і повертайте револьверну голівку доти, поки об'єкт із малим збільшенням (х20) не потрапить у паз тубуса (при цьому роздається щиголь).

3. Покладіть препарат, що ви збираєтесь розглядати, на предметний столик мікроскопа так, щоб досліджуваний матеріал, що знаходиться під покривним склом, знаходився над серединою отвору в предметному столику.

4. Дивлячись на предметний столик і препарат збоку, опускайте тубус за допомогою гвинта грубого настроювання доти, поки об'єктив з малим збільшенням не виявиться приблизно в 5 мм від препарату.

5. Дивлячись у мікроскоп, повергайте гвинт грубого настроювання доти, поки об'єкт не потрапить у фокус.

Настроювання мікроскопа для роботи при великому збільшенні:

1. Для створення достатнього освітлення необхідно користуватися штучним світлом: настільною лампою або освітлювальним пристроєм.

2. Сфокусуйте конденсор, не забираючи препарату з предметного столика. Підніміть конденсор так, щоб відстань між ним і предметним столиком було не більш 5 мм. Дивлячись у мікроскоп, повертайте гвинт грубого настроювання доти, поки об'єкт не потрапить у фокус. Тепер наведіть фокус конденсора доти, поки зображення лампи не накладеться точно на препарат. Помістіть конденсор трохи поза фокусом так, щоб зображення лампи зникнуло. Тепер освітлення повинно бути оптимальним. У конденсор умонтована діафрагма. Нею регулюють розмір отвору, через який проходить світло. Цей отвір повинний бути відкрито як можна ширше. У такий спосіб досягається максимальна чіткість зображення.

3. Повертайте револьверну голівку доти, поки об'єктив великого збільшення (х40) не потрапить у паз. Якщо на малому збільшенні фокус уже був установлений, то при повороті револьверної голівки об'єктив великого збільшення автоматично установиться приблизно у фокусі. Фокусування завжди робиться за допомогою гвинта тонкого настроювання.

4. При роботі з імерсійним об’єктивом (х90) на препарат попередньо наносять краплину імерсійного масла, потім опускають тубус і погружають в масло об’єктив. Фокусування завжди робиться за допомогою гвинта тонкого настроювання.

Зробіть висновок, в якому вкажіть:

1. Які складові відносяться до механічної частини мікроскопа?

2. Які складові відносяться до оптичної частини мікроскопа?

3. Як правильно працювати з мікроскопом при малому збільшенні?

4. Як правильно працювати з мікроскопом при великому збільшенні?

Висновок відіслати викладачу як звіт про виконання лабораторної роботи.

Виконання лабораторної роботи закiнчено.
Оформiть та вiдiшлiть для перевiрки звiт по лабораторнiй роботi.