Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Бiологiя
Лабораторна робота: Основні принципи культивування мікроорганізмів на живильних середовищах.

Основні принципи культивування організмів на живильних середовищах.

Для нагромадження мікроорганізмів, дослідження їх фізіологічних і біохімічних властивостей і визначення виду, а також для виділення чистих культур використовують методи культивування мікроорганізмів на поживних середовищах. В якості поживного середовища можна застосовувати: м’ясо - пептонний агар (МПА), м’ясо - пептонний бульйон (МПБ), жовточно - сольовий агар, кров’яний агар, поживний агар. Поживне середовище розливають в стерильні чашки Петрі, котрі стерилізувалися сухим методом в сухожаровій шафі 30 хвилин при температурі 1800С ,одну годину при температурі 1700 , дві години при температурі 1600, при температурі 1500 2, 5 годин, при температурі 140 0С – 3 години. Вказаний час не включає фази нагрівання та охолодження.

В залежності від складу виділяють мінеральні і органічні середовища; природні (молоко, кров, соя, бульба) і штучні, які містять суміш природних органічних речовин і продуктів їх кислотного і ферментативного розпаду. Синтетичні середовища містять забуферні сольові основи, розчини амінокислот, вуглеводів, пуринів, нуклеотидів, жирних кислот, вітамінів. Основою штучних органічних середовищ є м’ясна вода, м’ясний екстракт, сої гідролізат. До основи додають хлорид натрію, пептон, кров. Напіврідкі середовища готують із рідких додаючи до них агар (0,5-3 %). В залежності від призначення поживні середовища поділяють на прості (МПА, МПБ, пептонна вода); селективні (які стимулюють ріст одних мікробів і пригнічує інших) і елективні, на яких ростуть певні види або групи видів.

Для приготування мазків використовують 0,9 % розчин NaCl.( фізіологічний розчин).Розчини з іншими концентраціями призводять до руйнування клітини. Якщо розчин містить більшу кількість солі, то такий розчин називається гіпертонічним, якщо меншу- гіпотонічним. При внесенні клітини в гіпертонічний розчин її цитоплазма стискається, при внесенні в гіпотонічний розчин-клітина лопається.

Існують фізичні і хімічні методи фіксації. Перший полягає в тому, що предметне скло з мазком повільно проводять нижньою поверхнею над полум’ям спиртівки. При хімічному методі найчастіше препарат покривають сумішшю рівних обсягів етилового спирту і ефіру і залишають до випаровування суміші чи опускають мазок у неї на 5 хвилин. Крім етилового, можна використовувати метиловий спирт і інші хімічні речовини.

Продовжити виконання лабораторної роботи