Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Топографія з основами картографії
Лабораторна робота: Вимірювання азимутів та дирекціонних кутів
Теоретичні відомості. 2 Вимірювання і побудова дирекціонних кутів на карті

Вимірювання і побудову дирекціонних кутів на карті виконують, як правило, транспортиром. Шкали транспортирів побудовані, найчастіше, в градусній мірі.

Дирекціонний кут якого-небудь напрямку, наприклад, зі спостережного пункту (СП) на об’єкт (О), як це показано на рисунку 2, вимірюють у точці О перетинання цього напрямку з однієї з вертикальних кілометрових ліній.

Рисунок 2 - Вимірювання дирекціонного кута транспортиром

Очевидно, що при вимірюванні транспортиром дирекціонного кута, що має величину від 0 до 180о, необхідно нульовий радіус транспортира сполучати з північним напрямком вертикальної кілометрової лінії, а кутів, більших 180о, - з південним напрямом (рисунок 2). В останньому випадку до отриманого відліку додають 180о.

Побудову на карті напрямків за їх дирекціонними кутами починають з того, що через задану вершину кута проводять пряму, паралельну вертикальній кілометровій лінії. Від цієї прямої транспортиром і будується заданий кут.

Література

1. Артамонов Б.Б., Штангрет В.П. Топографія з основами картографії: Навчальний посібник. – Львів : Новий Світ-2000, 2006. – 248 с.

2. Грюнберг Г.Ю. Картография с основами топографии. М. : – «Просвещение», 1991. - 367 с.

3. Загородній В.В., Матусевич К.М. Основи топографії і картографії. К. : – «Радянська школа», 1977. - 132 с.

4. Шмаль С.Г. Військова топографія: Підруч. Для слухачів і курсантів вищ. Військ. Навч. Закл. – К. : Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2003. – 280 с.

Матеріал засвоєний
Матеріал не засвоєний