Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Моніторинг довкілля
Лабораторна робота: Організація спостережень за якістю атмосферних опадів: відбір проб, визначення вмісту пилу

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 1

Організація спостережень за якістю атмосферних опадів:

відбір проб, визначення вмісту пилу

Мета роботи: формування навичок використовувати теоретичні знання на практиці, навчитись відбирати проби атмосферних опадів та визначити вміст у опадах механічних домішок (пилу).

Атмосферні опади належать до природних вод. Їх можна розглядати як найчистішу воду на планеті, оскільки вони утворюються при природних дистилятних процесах. Однак в результаті постійного контакту з повітрям опади насичуються різними речовинами, які є складовими частинами повітря і здатні добре розчинатись у воді. Найчастіше це вуглекислий газ і кисень, а також оксиди сірки й азоту, аміак, органічні сполуки. Саме тому хімічну характеристику повітря та атмосферних опадів доцільно розглядати разом.

Дослід 1. Відбір проб атмосферних опадів

Пробу дощової води вловлюють широкою лійкою, трубка якої досягає дна посуду для проби. Якщо треба визначити середній хімічний склад дощової води, то її відбирають протягом усього часу випадання дощу. При необхідності визначити якість дощової води, пробу відбирають через 5 – 10 хвилин після початку дощу.

Сніг вловлюють у лійку або в широку та глибоку чашку і відморожують при кімнатній температурі. Сніжне покриття відбивають у тих місцях, де його шар найтовстіший. Спочатку лопатою знімають верхній шар, який відкидають, а потім заповнюють снігом широкогорлий посуд.

Лід відбирають шматками з різний місць, очищають їх поверхню долотом або ножем, кладуть у чашку і витримують деякий час, а потім переносять у широкогорлий посуд, в якому відморожують при кімнатній температурі.

Дослід 2. Визначення вмісту пилу в атмосферних опадах

Вміст пилу в атмосферних опадах можна визначити ваговим методом. Для цього пробу атмосферних опадів об’ємом 500 – 1000 мл фільтрують через щільний фільтр діаметром 9 – 11 см, який попередньо висушений при температурі 105 оС протягом 1,5 – 2 год. І зважений на технічних вагах.

Після фільтрування фільтр з осадом висушують при 105 0С, охолоджують в ексикаторі і зважують.

Зважений фільтр повторно висушують при температурі 105 оС протягом 10 хв. Після висушування фільтр охолоджують в ексикаторі і зважують. Якщо маса фільтра після повторного висушування не змінилася, знаходять вміст завислих речовин (мг/л) за формулою (1.1):

, (1.1)

де Q – вміст завислих речовин у воді, мг/л;

g1 – вага просушеного фільтру після фільтрування води, г;

g2 – вага просушеного фільтру до фільтрування води, г;

V – об’єм профільтрованої проби, мл.

У випадку, якщо маса фільтра після повторного висушування змінилася, фільтр ще раз висушують при температурі 105 оС протягом 10 хв., охолоджують його в ексикаторі і зважують. Якщо маса фільтра не змінилася, знаходять вміст завислих речовин за формулою (1).

Продовжити виконання лабораторної роботи