Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Моніторинг довкілля
Лабораторна робота: Визначення радіаційного фону (рівня радіації) та ступеню радіоактивного забруднення різних об’єктів

0257-04-004-00.jpg

Теоретичні відомості. 3 Нормування впливу радіації на людину в Україні

Наскільки відповідають дійсності щоденні повідомлення метеослужби щодо рівню радіаційного фону?

Метеослужба вимірює рівень радіаційного фону лише в одному місці. І говорити, що його рівень скрізь однаковий по місту, не можна. Щодня фіксують показники фону - дозиметр встановлено на території санстанції. Радіаційний фон, який ми вимірюємо, - це сукупність природного та техногенного (того фону, який виник у результаті життєдіяльності людини).

Який рівень радіації може загрожувати здоров’ю людини?

Україна має законодавчий документ, де зафіксовані норми радіаційної безпеки (НРБУ-97). Так річна норма допустимого опромінення мешканця України не повинна перевищувати 0,2 бера (бер - біологічний еквівалент рентгена). Для спеціалістів, які працюють, наприклад, з рентген обладнанням чи іншою апаратурою, яка опромінює, - 2 бера. Окрім цього документа, існує ще один – «Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів у будівництві» (ДБН В. 1.4-2.04-97). Відповідно до нього, показники радіоактивного випромінювання у житлових приміщеннях, громадських місцях, на дорогах, які були збудовані до першого січня 1992 року, не повинні перевищувати 50 мікрорентген на годину, а якщо після першого січня - то 30 мікрорентген на годину.

Між іншим, усі будівельні організації, які видобувають, виробляють та реалізують будівельні матеріали, обов`язково повинні мати радіаційний сертифікат якості на продукцію. Коли здаються нові будівельні об’єкти, вимірюється рівень радіоактивного фону.

Яка доза опромінення загрожує здоров’ю людини?

Рішення про евакуацію населення приймається тоді, коли протягом десяти днів радіаційний фон тримається на позначці 0,02 рентгена на годину.

Матеріал засвоєний