Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Моніторинг довкілля
Лабораторна робота: Визначення радіаційного фону (рівня радіації) та ступеню радіоактивного забруднення різних об’єктів

0257-04-005-00.jpg

Теоретичні відомості. 4 Радіометр-дозиметр гамма-бета-випромінювань РКС-01 «СТОРА-М»

ПРИЗНАЧЕННЯ

Радіометр-дозиметр гамма-бета-випромінювань РКС-01 «СТОРА-М» (далі радіометр) призначений для індивідуального і колективного користування при вимірюванні потужності експозиційної дози гамма-випромінювання, а також щільності потоку бета-частинок. Радіометр призначений для вимірювання радіаційного фону в місцях проживання і праці населення, контролю радіаційної чистоти житлових і виробничих приміщень, будівель та споруд, території, що до них прилягає, предметів побуту, одягу, поверхні ґрунту на присадибних ділянках, транспортних засобів.

ЗАГАЛЬНІ ВКАЗІВКИ

Радіометр призначений для експлуатації за температури від 0 до 35 °С і відносній вологості 75% за температури +30 °С.

Примітка. При необхідності роботи з радіометром в місцях з великою запорошеністю і сирістю, необхідно помістити радіометр в захисний чохол.

КОМПЛЕКТ ПОСТАЧАННЯ

Радіометр РКС-01 «СТОРА-М» - 1 шт.

Керівництво з експлуатації - 1 шт.

Пакувальна коробка - 1 шт.

ОСНОВНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

Діапазон вимірювання потужності експозиційної дози (ПЕД), мР/год. - 0,01 – 100;

Границі відносної основної похибки вимірювання ПЕД при градуюванні по зразковому джерелу 137Сs, з довірчою ймовірністю 0,95, %;

Діапазон енергій гамма-випромінювання, МеВ - 0,05 - 3,00;

Енергетична залежність в діапазоні енергій, %:

(0,05-0,66) МеВ ±25;

(0,66-3,00) МеВ +40, -25;

Діапазон вимірювання щільності потоку бета-частинок, част. /(хв.·см2) - 10-40·103;

Границі відносної основної похибки вимірювання щільності потоку бета-частинок для 90Sr+90Y з довірчою ймовірністю 0,95, % - ±25;

Час встановлення робочого режиму не більше, сек. – 10;

Часові інтервали вимірювання, сек. - 1; 10; 100;

Піддіапазони вимірювання – х1; х10; х100;

Час безперервної роботи від свіжо зарядженої батареї акумуляторної типу «7Д-0,125» не менше, год. – 30;

Габаритні розміри радіометра не більше, мм – 220 x 80 x 35;

Маса радіометра не більше, г – 400.

КОРОТКИЙ ОПИС РАДІОМЕТРА

Радіометр-дозиметр гамма-бета-випромінювань РКС-01 «СТОРА-М» являє собою малогабаритний переносний вимірювальний прилад.

Універсальність схеми радіометра забезпечує простоту в управлінні, можливість застосування будь-яких типів лічильників Гейгера-Мюллера, що дає можливість широкого вжитку радіометра.

Радіометр «СТОРА-М» з установленим в ньому лічильником СБМ-20 дає можливість оцінити рівень гамма-фону і радіаційної чистоти житлових і виробничих приміщень, предметів побуту, одягу, поверхні ґрунту і т.д.

Широкий діапазон вимірюваної ПЕД з високою оперативністю (всього за 1 с. При ПЕД від 5 мР/год. І вище) і достатньою точністю роблять можливим застосування приладу спеціалістами в різноманітних галузях.

Живлення радіометра здійснюється від батареї акумуляторної типу «7Д-0,125».

В приладі передбачені три інтервали: «1s», «10s», «100s», а також три піддіапазони: «1», «10», «100» вимірювань.

Детектор іонізуючого випромінювання (СБМ-20) і цифровий індикатор розміщені в одному корпусі.

Результати вимірювання зчитуються з цифрового індикатора-дисплея в стандартних одиницях «мР/год.», що відповідає 10-1 мкЗв/год. Чи 10-1 мкГр/год.

Для приблизної оцінки рівня радіації в приладі передбачена звукова сигналізація.

Повірка радіометра-дозиметра не рідше 1 разу на рік.

ПІДГОТОВКА РАДІОМЕТРА ДО РОБОТИ

Установіть елемент живлення, для чого зніміть кришку відсіку живлення, установіть у відсік елемент живлення, дотримуючись полярності. Ущільніть елемент живлення поролоновою подушечкою і закрийте відсік живлення кришкою.

Увімкніть радіометр, перемістивши повзунок перемикача УВМК (OFF-ON) в крайнє праве положення. Відсутність інформації або мерехтіння індикатора свідчить про те, що напруга елемента живлення знаходиться нижче мінімально допустимого значення і необхідна його заміна чи підзарядка.

Більш точно контролювати напругу джерела живлення можна по комі між розрядами. Про падіння напруги нижче допустимого рівня, в першу чергу, можна судити по мерехтінню чи повному зникненню коми між розрядами по закінченні інтервалу вимірювання.

ПОРЯДОК РОБОТИ З РАДІОМЕТРОМ

Вимірювання потужності експозиційної дози гамма-випромінювання

Для вимірювання ПЕД різних рівнів використовуються п’ять режимів роботи. Для вибору відповідного режиму роботи перемикачі ІНТЕРВАЛ (INTERVAL) та ДІАПАЗОН (RANGE) необхідно розташувати згідно таблиці 1.

Таблиця 1

Номер режиму роботиВимірюваний рівень ПЕД,

мР/год.

Положення перемикача ІНТЕРВАЛПоложення перемикача ДІАПАЗОН
10,010-0,500100 с.1
20,500-5,00010 с.1
35,000-9,9991 с.1
49,999 - 99,991 с.10
5> 99,991 с.100

Зазначені вище режими роботи дозволяють точно і, при потребі, оперативно з достатньою точністю визначати ПЕД з різними рівнями і є обов’язковими в застосуванні.

Увімкніть радіометр, перемістивши повзунок перемикача ЖИВЛЕННЯ (POWER) в положення УВМК (OFF-ON). При цьому на цифровому індикаторі (дисплеї) висвітиться випадкова інформація і буде чути звуковий сигнал.

Для вимірювання ПЕД необхідно повзунками перемикачів ІНТЕРВАЛ (INTERVAL) і ДІАПАЗОН (RANGE) установити інтервал вимірювання і діапазон у відповідності з вибраним режимом роботи. Потім натиснути кнопку СТАРТ (START). Про закінчення інтервалу вимірювання свідчить поява коми після першого зліва розряду в режимах «1», «2», «3» і після другого чи третього в режимах «4», «5», відповідно.

Примітки. 1. Радіометр дозволяє приблизно оцінювати значення ПЕД до 140 мР/год., але похибка показів після 100 мР/год. Буде вище 25%. 2. В усіх режимах роботи радіометра вимірювання потрібно проводити не менше ніж по три рази і результатом вимірювань вважати середнє арифметичне з трьох значень. 3. Після закінчення режиму вимірювань (поява коми) наступне вимірювання можна проводити не раніше, ніж через 5 секунд.

Вимірювання щільності потоку бета-частинок

Вимірювання щільності потоку бета-частинок здійснюється в тому ж порядку, як і вимірювання ПЕД, з тою різницею, що вимірювання здійснюють двічі: один раз із відкритим вікном детектора, а другий раз із закритим за допомогою бета-екрана вікном детектора. Результат вимірювання щільності потоку бета-частинок в одиницях «част./(хв.·см2)» розраховується за формулою:

П = (Р1 - Р2)·К, (1)

де Р1, Р2 - (мР/год.) результати першого вимірювання (вікно детектора відкрите) та другого вимірювання (вікно детектора закрите), відповідно;

К - част./((хв.·см2)(мР/год.)) - калібровочний коефіцієнт, значення якого визначено при первинній повірці.

Порядок роботи в автоматичному режимі

В приладі передбачено режим автоматичного перезапуску відліку по закінченні попереднього інтервалу вимірювання. При цьому прилад буде протягом 5 сек. Висвічувати результат вимірювань, а потім автоматично переходити в режим вимірювання.

Для увімкнення цього режиму перемикач УВМК (OFF-ON) необхідно поставити в середнє положення.

Матеріал засвоєний