Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Моделювання i прогнозування стану довкiлля
Лабораторна робота: Розрахунок приземних концентрацій забруднюючих речовин за допомогою програми ЕОЛ +

Проведення заповнення даними таблиць програми ЕОЛ+

Географічна прив`язка і метеоумови

Сітка таблиці географічної прив`язки і метеоумов стає видимої відразу після створення нового об`єкта або відкриття існуючого. При створенні нового об`єкта ця сітка містить один рядок. Перша комірка цієї сітки - код міста - є ключовим полем для таблиці проммайданчиків, таблиці джерел викиду, таблиці складу і характеристик викиду і таблиці фонових концентрацій, тому при її редагуванні необхідно стежити, щоб цей код був унікальним. Обов`язковим є заповнення полючи, що характеризує поворот міської системи координат щодо глобальної (якщо цей кут відрізняється від нуля), а також полів, що характеризують значення середньої температури самого жаркого і самого холодного місяців, граничної швидкості вітру і регіонального коефіцієнта стратифікації атмосфери. Поля, що характеризують процентний розподіл повторюваності напрямків вітру по румбах (троянду вітрів) для даної місцевості треба заповнювати тільки тоді, коли необхідна побудова розрахункової санітарно-захисної зони.

Опис проммайданчиків

Заповнення і редагування сітки проммайданчиків відбувається в такий спосіб. Сітка проммайданчиків для знову створеного об`єкта містить один рядок. Перша комірка цього рядка - код проммайданчика - є ключовим полем для таблиці джерел викиду і таблиці складу і характеристик викиду, тому при редагуванні необхідно стежити за тим, щоб код проммайданчика був унікальним (наприклад 1). У ряді випадків координати джерел викиду задаються в заводській системі координат. При цьому необхідно заповнити поля, що характеризують початок координат проммайданчика і кут повороту заводської системи координат щодо міської. Якщо координати джерел задаються в міській системі координат, ці поля можуть бути порожніми або містити нульові значення.

Перелік шкідливих речовин

Програма ЕОЛ+ містить базу нормативно-довідкової інформації зі шкідливих речовин і груп сумації. Однак користування цією базою в "чистому" виді було б утруднене в зв`язку з великою кількістю речовин, описаних у ній, і надлишковою інформацією. У той же час при описі об`єкта приходиться мати справа з невеликим переліком речовин, що принципово може викидати підприємство. Для прискорення роботи з базою шкідливих речовин служить сітка переліку шкідливих речовин. Ключових полів ця сітка не має. Поля цієї сітки можуть заповнюватися автоматично. Для автоматичного заповнення полів кожного рядка необхідно двічі клацнути лівою кнопкою миші по комірках в колонках "Код речовини", "Речовина" або "ПДК". З`явиться діалогове вікно "Пошук речовини", що містить список речовин, комбінована список з рядком редагування для пошуку необхідної речовини по найменуванню або кодові і кнопку <Пошук>. Найменування (повний або неповне) або код речовини необхідно ввести в рядок редагування комбінованого списку і клацнути по кнопці <Пошук>. Якщо в рядку редагування утримуються тільки цифри, відбувається пошук по коду, у противному випадку пошук виконується по найменуванню. У результаті пошуку покажчик списку буде встановлений на рядок з найменуванням, найближчим до введеного. У разі потреби пошук можна повторити з будь-якого місця в списку. По досягненні кінця списку з`являється повідомлення про це з пропозицією продовжити пошук з початку списку. Результат пошуку можна уточнити, переміщаючи покажчик списку. Для передачі даних у комірки сітки варто клацнути по кнопці <ОК>. При цьому діалогове вікно зникає, а комірки "Код речовини", "Речовина" і "ГДК" заповнюються відповідними значеннями з бази даних. Для правильного пошуку по найменуванню і автоматичному заповненню комірки "Речовина" попереднє повинний бути встановлений мова формування документів (див. Установки). Комірка "Коефіцієнт упорядкованого осідання" повинний коректуватися вручну. За замовчуванням у ній проставляється значення коефіцієнта, рівне одиниці.

Групи сумації

Сітка груп сумації заповнюється автоматично при входженні в неї. Ця сітка не має ключових полів. Програма ЕОЛ+ аналізує перелік шкідливих речовин, що викидаються підприємством, зіставляє його з переліком груп сумації, що входять у базу нормативно-довідкової інформації і на підставі цього поєднує речовини односпрямованої дії в групи. Необхідні зведення про групи можна одержати, двічі клацнувши лівою кнопкою миші по кожному з полів таблиці. При цьому з`являється діалогове вікно "Групи сумації", у якому відображаються код групи, її склад і коефіцієнт потенціювання. Користуючись цим діалоговим вікном сітку груп сумації можна заповнювати і вручну. Для цього необхідно створити в сітці порожній рядок за допомогою кнопки навігатора "Додати запис", потім двічі клацнути лівою кнопкою миші по будь-якій комірці цього рядка. З появою діалогового вікна "Групи сумації" варто вибрати необхідний код групи, орієнтуючись на статичний список складу і клацнути по кнопці ОК - рядок сітки буде заповнена автоматично. Залишається зберегти зміни, клацнувши по кнопці навігатора "Зберегти зміни".

Фонові концентрації

Сітка фонових концентрацій містить дані про концентрації шкідливих речовин, не створюваних досліджуваним підприємством. Перша комірка цієї сітки - код міста - є ключовим полем. Якщо при розрахунку забруднення повітря повинні враховуватися фонові концентрації, то обов`язковому заповненню підлягають три комірки сітки: код шкідливої речовини, варіант завдання фону і значення фонової концентрації. Перші два комірки можуть заповнюватися або редагуватися автоматично.

Для автоматичного заповнення комірки "Код речовини" необхідно двічі клацнути по ній лівою кнопкою миші. З`явиться діалогове вікно "Речовини", що містить список речовин і рядок редагування для організації пошуку. Список містить тільки найменування речовин, що ввійшли в таблицю "Перелік речовин". Якщо цей список невеликий, то можна просто відзначити в ньому необхідна речовина і клацнути по кнопці ОК. Якщо список, навпроти, великий, то для швидкого пошуку варто ввести в рядок редагування найменування необхідної речовини і натиснути на клавішу ENTER. Після клацання по кнопці ОК код речовини буде переданий в комірку сітки. Ті ж дії варто почати для автоматичного редагування комірки.

Для автоматичного заповнення або редагування комірки "Варіант завдання фону" необхідно двічі клацнути по ній лівою кнопкою миші. При цьому з`являється діалогове вікно "Варіант завдання фону". За допомогою радіо-групи кнопок варто вибрати варіант завдання фону і клацнути по кнопці ОК. Код варіанта завдання фону буде занесений у відповідну комірку.

Після заповнення комірок рядка варто клацнути по кнопці навігатора "Зберегти зміни".

Джерела викиду

Сітка характеристик джерел викиду для знову створеного об`єкта містить один рядок. Кількість рядків сітки дорівнює кількості джерел викиду, що знаходяться на відповідному проммайданчику. Необхідна кількість рядків створюється за допомогою кнопок навігатора "Додати запис" і "Видалити запис". Кожен рядок заповнюється в такий спосіб. В комірку "Код джерела" вноситься код джерела, що є ключовим для таблиці характеристик викиду. Тому необхідно стежити за унікальністю цього коду. Комірка "Код моделі" повинна містити число 444 для точкового джерела з круглим устям, 666 для точкового джерела з прямокутним устям або 555 для лінійного джерела. Для площинного джерела в цій комірці проставляється значення гострого кута, що складається між довгою стороною джерела і віссю ОХ системи, у якій задані координати джерела (заводській, міській або глобальній). Для автоматичного заповнення або редагування цієї комірки необхідно двічі клацнути по ній лівою кнопкою миші. З`явиться діалогове вікно "Модель джерела", що містить радіо-групу кнопок і рядок редагування для уведення величини згаданого кута. Необхідно вибрати потрібну модель, клацнувши по відповідній кнопці. Якщо обрано модель площинного джерела, необхідно також ввести значення кута повороту джерела. За замовчуванням це значення дорівнює 0. Після вибору моделі варто клацнути по кнопці ОК - код моделі буде переданий в комірку.

У залежності від моделі джерела інші комірки заповнюються по-різному. Дані в одній і тій же комірці можуть мати різний фізичний зміст. Тому розглянемо детальне заповнення комірок у цій таблиці.

Комірка "Коефіцієнт рельєфу" для всіх типів джерел повинна містити значення коефіцієнта рельєфу. Заповнення цієї комірки обов`язково, нульове значення неприпустиме (!).

Комірки "X початку" і "Y початку" для точкових і площинних джерел повинні містити координати центра симетрії. Для лінійних джерел ці комірки повинні містити координати початку лінійного джерела.

Комірки "X кінця" і "Y кінця" для точкового джерела з круглим устям ігноруються і можуть містити будь-які значення або бути порожніми. Для точкового джерела з прямокутним устям ці комірки повинні містити довжину і ширину устя, відповідно. Для площинного джерела в цих комірках проставляється довжина і ширина джерела, відповідно.

Комірка "Висота джерела" для всіх типів джерел містить значення висоти джерела, вираженої в метрах (м).

Комірка "Діаметр/Швидкість" для точкових джерел із круглим устям і площинними джерелами, що містять сукупність точкових, містить значення діаметра устя, вираженого в метрах (м). Для точкових джерел із прямокутним устям ця комірка ігнорується. Для лінійних джерел у цій комірці повинно бути значення швидкості виходу пилогазоповітряної суміші (ПГПС). Для площинних джерел типу ставка-відстійника при будь-якій залежності потужності викиду від швидкості вітру ця комірка повинний містити нульове значення або бути порожньою.

Комірка "Витрата ПГПС" для точкових джерел, лінійних джерел і площинних джерел, що містять сукупність точкових, містить значення витрати пилогазоповітряної суміші. Для площинних джерел типу ставка-відстійника при будь-якій залежності потужності викиду від швидкості вітру ця комірка повинна містити нульове значення або бути порожньою.

Комірка "Температура ПГПС" для всіх типів джерел містить значення температури ПГПС, що викидається.

Комірка "Клас небезпеки" містить код класу небезпеки по СН-245-71. Ця комірка може заповнюватися або редагуватися автоматично. Для цього необхідно двічі клацнути по ній лівою кнопкою миші. З`явиться діалогове вікно "Клас небезпеки", що містить радіо-групу кнопок. Випливає клацанням по відповідній кнопці вибрати потрібний клас небезпеки і клацнути по кнопці ОК - обраний код буде переданий в комірку.

Після заповнення або редагування рядка варто зберегти зміни клацанням по кнопці навігатора "Зберегти зміни".

Склад і характеристики викиду

Сітка таблиці складу і характеристик викиду для знову створеного об`єкта містить один рядок. Кількість рядків у сітці дорівнює кількості речовин, що викидаються джерелом. Потрібна кількість рядків створюється за допомогою кнопок навігатора "Додати запис" і "Видалити запис". Кожен рядок заповнюється в такий спосіб.

В комірку "Код речовини" вводиться код речовини, що викидається джерелом. Ця комірка може заповнюватися і редагуватися автоматично шляхом подвійного клацання лівою кнопкою миші (також, як заповнюється аналогічна комірка у таблиці фонових концентрацій). При автоматичному заповненні цієї комірки одночасно заповнюється комірка "Коефіцієнт упорядкованого осідання".

Комірка "Викид 05" повинна заповнюватися при будь-якій залежності потужності викиду від швидкості вітру. Комірка "Викид 1"… "Викид 16" заповнюються для площинного джерела типу ставка-відстійника, у якого потужність викиду залежить від швидкості вітру. Чим більша кількість значень потужності викиду відомо, тим точніше виконується апроксимація потужності викиду при проміжних значеннях швидкості вітру.

Комірка "Викид сумарний" заповнюється тільки тоді, коли дані розрахунку використовуються для подальшої обробки. На розрахунок це значення не впливає.

Після редагування рядка варто зберегти дані клацанням по кнопці навігатора "Зберегти зміни".

Завдання на розрахунок

Для того, щоб задати умови розрахунку концентрацій в точках деякої території, вибір проммайданчиків, речовин і груп сумації, що враховуються при розрахунку, визначення характеристик розрахункових площадок і координат окремих розрахункових точок служать ярлички "Завдання на розрахунок", "Проммайданчики для розрахунку", "Групи сумації для розрахунку", "Розрахункові площадки" і "Розрахункові точки". Докладно про заповнення завдання на розрахунок див.

Умови розрахунку

Проммайданчики для розрахунку

Речовини для розрахунку

Групи сумації для розрахунку

Розрахункові площадки

Розрахункові точки

Умови розрахунку

Загальні умови розрахунку задаються при виборі ярличка "Завдання на розрахунок". При цьому з`являється сітка таблиці "Завдання на розрахунок". Перше поле таблиці "Код міста" заповнюється програмою ЕОЛ+. Інші комірки таблиці заповнюються в міру необхідності.

Для врахування фонових концентрацій при розрахунку комірка "Фон" повинна містити одиницю. При нульовому значенні або порожній комірці розрахунок виконується без врахування фону.

Комірка "Кількість внесків" містить кількість джерел (до 5), що вносять найбільший внесок у забруднення розрахункової точки. За замовчуванням ця кількість дорівнює 5. Якщо джерел менше 5, кількість внесків приймається по фактичній кількості джерел.

Комірка "Максимальні концентрації" визначає кількість точок найбільших концентрацій, що приводяться у вихідних документах. За замовчуванням це значення дорівнює 10.

Комірки "Швидкість вітру 1"… "Швидкість вітру 5" і "Швидкість у частках 1"… "Швидкість у частках 5" містять значення швидкості вітру, для яких виконується розрахунок, відповідно, у метрах за секунду і частках середньозваженої небезпечної швидкості. Якщо ці комірки не заповнюються програма ЕОЛ+ за замовчуванням використовує наступні значення: 0,5 м/с (штиль), половину середньозваженої небезпечної швидкості, середньозважену небезпечну швидкість і півтори середньозваженої небезпечної швидкості вітру.

Комірка "Крок" містить величину кроку пошуку небезпечного напрямку вітру. Якщо ця комірка не заповнюється, то за замовчуванням крок пошуку приймається рівним 10 градусів. Якщо необхідно виконати розрахунок при фіксованому напрямку вітру, цю комірку можна не заповнювати, тому що значення в ній ігнорується.

Комірка "Розрахунок при напрямку" служить для завдання одного фіксованого напрямку вітру, при якому виробляється розрахунок. Напрямок задається в градусах щодо осі ОХ. Якщо цю комірку залишити порожньою, то програма ЕОЛ+ сама робить пошук небезпечного напрямку вітру (адаптивно або перебором напрямків по повному колу - див. Установки).

Проммайданчики для розрахунку

При клацанні по ярличку "Проммайданчики для розрахунку" з`являються два списки проммайданчиків і дві кнопки для додавання і видалення елементів списку. Лівий список містить повний перелік проммайданчиків даного об`єкта, а правий список містить список проммайданчиків, що враховуються при розрахунку. Для вибору проммайданчиків, що враховуються при розрахунку, необхідно відзначити них у лівому списку і клацнути по кнопці --> (стрілка праворуч). Помічені проммайданчики з`являться в правому списку. Для видалення проммайданчиків із правого списку необхідно відзначити їх і клацнути по кнопці <-- (стрілка ліворуч). Обидва списки підтримують множинний вибір.

Речовини для розрахунку

При клацанні по ярличку "Речовини для розрахунку" з`являються два списки речовин і дві кнопки для додавання і видалення елементів списку. Лівий список містить повний перелік речовин, що викидаються підприємством, а правий список містить список речовин, що враховуються при розрахунку. Для вибору речовин, що враховуються при розрахунку, необхідно помітити їх у лівому списку і клацнути по кнопці --> (стрілка праворуч). Помічені речовини з`являться в правому списку. Для видалення речовин із правого списку необхідно помітити їх і клацнути по кнопці <-- (стрілка ліворуч). Обидва списки підтримують множинний вибір.

Групи сумації для розрахунку

При клацанні по ярличку "Групи сумації для розрахунку" з`являються два списки кодів груп сумації і дві кнопки для додавання і видалення елементів списку. Лівий список містить повний перелік кодів груп, утворених речовинами, що викидаються підприємством, а правий список містить список кодів груп, що враховуються при розрахунку. Для вибору груп, що враховуються при розрахунку, необхідно відзначити них у лівому списку і клацнути по кнопці --і> (стрілка праворуч). Відзначені групи з`являться в правому списку. Для видалення груп із правого списку необхідно відзначити їх і клацнути по кнопці <-- (стрілка ліворуч). Обидва списки підтримують множинний вибір.

Розрахункові площадки

Для розрахунку концентрацій шкідливих речовин вибирається якась прямокутна територія, розміри якої визначаються, виходячи з максимальної висоти джерела викиду. Ця територія називається розрахунковою площадкою. На розрахунковій площадці як правило задається безліч точок, у яких потрібно розрахувати концентрації шкідливих речовин. Передбачається, що ці точки розташовані з рівномірним кроком по обох координатах розрахункової площадки, як би в місцях перетинання ліній уявлюваної прямокутної сітки. Ці точки так і називають вузлами розрахункової сітки. Таким чином, для завдання розрахункової площадки і розрахункової сітки необхідно задати координати центр симетрії розрахункової площадки, її довжину і ширину, крок розрахункової сітки по обох координатах і кут повороту розрахункової площадки, якщо її сторони не рівнобіжні осям основної системи координат. Ці величини вводяться в комірки сітки, аналогічної сіткам вхідних даних і умов розрахунку. Для заповнення і редагування цієї сітки необхідно вибрати клацнути по ярличку "Розрахункові площадки". Для знову створеного об’єкта сітка розрахункових площадок має один рядок. Необхідно створити рядка по числу розрахункових площадок за допомогою кнопок навігатора "Додати запис" і "Видалити запис" і заповнити комірки сітки. Всі комірки підлягають обов`язковому заповненню.

Комірка "Код площадки" містить ненульовий код розрахункової площадки. Він використовується при перегляді результатів розрахунку і формуванні вихідних документів, тому повинно бути унікальним. Код розрахункової площадки також не повинний бути рівним нулеві, тому що окремо задані розрахункові точки умовно об’єднуються в нульову розрахункову площадку.

Довжина і ширина розрахункової площадки можуть дорівнювати нулеві, при цьому розраховується концентрація в одній точці, що збігається з центром розрахункової площадки. Такий спосіб завдання окремих розрахункових точок був прийнятий у версіях програми ЕОЛ для ДОС і збережений у програмі ЕОЛ+ для сумісності.

Крок розрахункової сітки по осях X і Y повинний бути ненульовим. Звичайно крок по обох осях приймається однаковим і визначається в залежності від класу небезпеки джерел, однак можливе введення різного кроку по осях X і Y. Рекомендується вибирати крок розрахункової сітки так, щоб сторона розрахункової площадки розбивалася не менш, ніж на 10 частин, у противному випадку точність розрахунку буде недостатня.

Комірка "Ознака зони" містить характеристику розрахункової площадки як робочої, селітебної або курортної зони.

Після заповнення рядка таблиці варто клацнути по кнопці навігатора "Зберегти зміни"(!).

Розрахункові точки

Програма ЕОЛ+ дозволяє розраховувати концентрації шкідливих речовин в окремих точках, що задаються користувачем. Окремі розрахункові точки умовно об’єднуються в розрахункову площадку з зарезервованим кодом 0. Для завдання координат розрахункових точок і ознаки території, на якій вони знаходяться, необхідно клацнути по ярличку "Розрахункові точки" і ввести відповідні дані в комірки сітки.

Координати точки вносяться в комірки "X точки" і "Y точки". Розрахункові точки можуть знаходитися на селітебній або курортній території, що необхідно вказати в комірці "Ознака зони".

Після заповнення рядка таблиці варто клацнути по кнопці навігатора "Зберегти зміни"(!).

Контроль даних

Контроль даних, введених у базу, виконується як безпосередньо при введенні, так і перед розрахунком. Якщо при запуску розрахунку отримано повідомлення про недопустиме значення деякої величини, то необхідно клацанням по відповідному ярличку відкрити відповідну сітку і відкоригувати дані (див. Внесення і редагування даних).

Розрахунок

Після того, як вихідні дані занесені в таблиці, можна виконувати розрахунок. Безпосередньо перед розрахунком виконується контроль даних, але тепер він включає також контроль таблиць завдання на розрахунок. Програма ЕОЛ+ залишає за користувачем право продовжити розрахунок при наявності помилок у базі даних на свій власний страх і ризик. Якщо в базі даних немає помилок, розрахунок виконується в штатному порядку.

Розрахунок концентрацій шкідливих речовин у розрахункових точках виконується в два етапи: попередній і основний. На попередньому етапі розрахунку визначаються такі важливі величини як максимальна концентрація шкідливої речовини (См, мг/м3), відстань, на якій приземна концентрація шкідливої речовини досягає максимального значення при несприятливих метеоумовах, і середньозважена небезпечна швидкість вітру. На етапі основного розрахунку на підставі цих величин визначаються концентрації шкідливих речовин у заданих точках і внески джерел. У програмі ЕОЛ+, як і в програмі ПЛЕНЕР, є можливість автономного виконання попереднього розрахунку. При запуску основного розрахунку попередній розрахунок виконується автоматично.

Для запуску попереднього розрахунку необхідно вибрати пункт меню "Розрахунок | Попередній". При цьому після контролю даних на екрані з`являється діалогове вікно модуля попереднього розрахунку з індикатором, що відображає динаміку розрахунку. По закінченні розрахунку кнопка ОК цього діалогового вікна стає доступною. Клацнувши по ній, можна перейти в діалогове вікно перегляду результатів попереднього розрахунку. Якщо в процесі попереднього розрахунку виникли помилки, доступною стає тільки кнопка "Скасування". При клацанні по цій кнопці відбувається вихід у редактор таблиць програми ЕОЛ+. У цьому випадку необхідно з`ясувати причину помилки і повторити розрахунок.

Для запуску основного розрахунку необхідно вибрати пункт меню "Розрахунок | Основний". При цьому після контролю даних з`являється діалогове вікно модуля основного розрахунку з індикатором, що відображає динаміку розрахунку. При відсутності помилок по закінченні розрахунку кнопка ОК діалогового вікна стає доступною. Клацнувши по ній, можна перейти до діалогового вікна перегляду результатів основного розрахунку. Вийшовши з цього вікна, можна приступити до формування графічного представлення результатів розрахунку (карт забруднення розрахункових площадок тими або іншими шкідливими речовинами і групами сумації) і загального звіту (вихідних документів).

Перегляд результатів попереднього розрахунку

Діалогове вікно для перегляду результатів попереднього розрахунку викликається при виборі пункту меню "Розрахунок | Перегляд результатів | Попередній розрахунок". Це діалогове вікно містить блокнот із двома сторінками, кожна з яких, у свою чергу, містить сітку, що не редагується, для відображення даних. На першій сторінці відображаються значення максимальної концентрації, відстані, на якому вона досягається і середньозважена небезпечна швидкість вітру для всіх джерел і всіх речовин по даному населеному пункті. На другій сторінці відображаються еквівалентна концентрація, відстань, на якій вона досягається і середньозважена небезпечна швидкість вітру для всіх груп сумації по даному населеному пункті. Для перегортання сторінок необхідно клацнути лівою кнопкою миші по закладці потрібної сторінки. Для виходу з діалогового вікна необхідно клацнути по кнопці ОК.

Перегляд результатів основного розрахунку

Діалогове вікно для перегляду результатів основного розрахунку викликається при виборі пункту меню "Розрахунок | Перегляд результатів | Основний розрахунок". Це діалогове вікно містить комбінований список і сітку, що не редагується. Комбінований список призначений для вибору розрахункової площадки. Сітка призначена для перегляду значень концентрацій у заданих точках і внесків джерел у концентрації шкідливих речовин у заданих точках. Вибір речовини або групи сумації виконується клацанням лівої кнопки миші по ярличку з найменуванням розрахункової речовини або групи сумації в нижній частині діалогового вікна. Для виходу з діалогового вікна варто клацнути по кнопці ОК.

Карта забруднення

Побудова карти-схеми розподілу концентрацій шкідливих речовин на розрахунковій площадці (карти забруднення) можлива тільки при штатному закінченні основного розрахунку. При цьому пункти меню, що керують побудовою карти, стають доступними. Для побудови карти забруднення необхідно вибрати пункт меню "Карта | Розподіл концентрацій". При цьому будуються карти-схеми розподілу концентрацій усіх забруднювачів для всіх розрахункових площадок. Динаміка побудови карти відображається індикатором у статус-рядку. Якщо файл, у якому зберігається карта вже існує, користувачеві видається запит на повторне формування карти, в залежності від відповіді на який карта або буде сформована заново, або існуючий файл буде збережений. Далі, в залежності від формату файлу, у якому буде зберігатися карта, буде або викликаний зовнішній процесор векторної графіки, або активізована вбудована графічна підсистема для перегляду карти в растровому форматі (див. Установки).

Всі операції з картою, сформованою у векторному форматі, виконуються зовнішнім процесором векторної графіки, наприклад, програмою AutoCAD.

Операції з картою в растровому форматі виконуються за допомогою вбудованої графічної підсистеми, що у разі потреби викликає зовнішній процесор растрової графіки. Вбудована графічна підсистема як би збирає всі сформовані карти в єдиний атлас. Для вибору, перегляду і обробки вікно графічної підсистеми має меню для вибору розрахункового майданчика і забруднювача, для яких побудована карта, а також для виклику зовнішнього процесора растрової графіки і повернення в програму ЕОЛ+. При виборі пунктів меню "Розрахункова площадка" і "Забруднювач" з`являються ярлички з переліком розрахункових площадок і забруднювачів. Розрахункові площадки і забруднювачі вибираються клацанням по цих ярличках. Коли обрані і розрахункова площадка, і ярличок карта стає видимою і доступною для обробки.

Для визначення координат точки на карті необхідно клацнути лівою кнопкою миші по цій точці. Координати точки будуть відображені в правій частині рядка стану.

Для визначення концентрації шкідливої речовини в точці на карті необхідно двічі клацнути лівою кнопкою миші по цій точці. Програма ЕОЛ+ інтерполює значення концентрації в цій точці на підставі відомих концентрацій у найближчих вузлах розрахункової сітки і відобразить на карті усередині прямокутника жовтого кольору. Точність інтерполяції тим вище, ніж далі точка розташована від джерела викиду, і достатня для точок, що представляють практичний інтерес, на границі розрахункової санітарно-захисної зони.

Для масштабування і друку карти в растровому форматі використовується зовнішній процесор растрової графіки, в якості якого в найпростішому випадку може служити стандартний редактор Paintbrush.

Якщо карта виходить невдалочитабельною (кількість ліній рівної концентрації недостатня, лінії перекручені, не замикаються або перетинають самі себе і т.п.), це значить, що даних розрахунку недостатньо для нормальної роботи алгоритму побудови карти. У цьому випадку необхідно зменшити крок розрахункової сітки (див. Розділ Розрахункові площадки), повторити розрахунок, а потім повторити побудову карти.

Звіт

Звіт - це сукупність вихідних документів, що відображають вихідні дані, умови і результати розрахунку забруднення повітря шкідливими речовинами. Ці документи в програмі ЕОЛ+ умовно поділяються на вхідні і вихідні форми. До вхідних форм відносяться документи, що містять таблиці вихідних даних і завдання на розрахунок. До вихідних форм відносяться документи, що містять таблиці концентрацій шкідливих речовин у точках розрахункової сітки і окремих розрахункових точок і таблиці точок найбільших концентрацій. Зазначені документи і карти формуються генератором звітів програми ЕОЛ+. Для формування вхідних форм варто вибрати пункт меню "Звіт | Вхідні форми | Формування", а для їхнього перегляду і друку - "Звіт | Вхідні форми | Перегляд". Аналогічно, для формування вихідних форм варто вибрати пункт меню "Звіт | Вихідні форми | Формування", а для їхнього перегляду і друку - пункт меню "Звіт | Вихідні форми | Перегляд". У першому випадку на екрані з`являється діалогове вікно генератора звітів "Вхідні форми", а в другому - діалогове вікно "Вихідні форми". Обидва діалогових вікна містять списки форм, що генеруються. Діалогове вікно вихідних форм відрізняється від діалогового вікна вхідних форм наявністю комбінованого списку і ярличків для вибору розрахункової площадки, речовини і групи сумації, для яких генеруються вихідні документи.

Перш, ніж генерувати звіт, необхідно вибрати зовнішні додатки для роботи з текстовими і графічними документами (див. Установки).

Для перегляду і друку згенерованих вихідних документів насамперед необхідно за допомогою комбінованого списку "Розрахунковий майданчик" і ярличків, що відповідають забруднюючим речовинам і групам сумації вибрати розрахункову площадку і забруднювач, для яких генеруються вихідні документи. Поточні коди розрахункової площадки і забруднювача відображаються в заголовку списку вихідних форм.

Для перегляду і друку вхідних і вихідних форм необхідно двічі клацнути лівою кнопкою миші по найменуванню форми в списку. При цьому програма ЕОЛ+ викликає відповідний зовнішній додаток - процесор текстів або графічний редактор. Перегляд і роздруківка документа або карти-схеми виконується за допомогою меню відповідного зовнішнього додатка, зазвичай Файл | Печать.

Кожен вхідний або вихідний документ містить заголовок, у якому приведена дата і час розрахунку, а також версія програми ЕОЛ+. При формуванні заголовка проблема 2000 року вирішена.

Продовжити виконання лабораторної роботи