Хмельницький нацiональний унiверситет 
 Метеорологія і кліматологія
Лабораторна робота: Складання прогнозу заморозків

0724-03-003-00.jpg

Теоретичні відомості. 2 Заходи по боротьбі з заморозками та основні способи передбачення заморозків

2 Заходи по боротьбі з заморозками та основні способи передбачення заморозків

Заходи по боротьбі з заморозками (димлення, відкритий обігрів, полив, районування морозостійких сортів та ін.) дозволяють зменшити шкідливу дію заморозків на рослини.

Для своєчасної та успішної боротьби з заморозками необхідно завчасно знати час їх початку та інтенсивність. Це дасть можливість підготуватися до захисту рослин, для яких очікувані заморозки будуть небезпечними.

Адвективні заморозки, розвиток яких пов’язаний з адвекцією холодних повітряних мас, з достатньою точністю визначається за допомогою синоптичних карт. Значно складніше визначити по синоптичним картам радіаційні і адвективно-радіаційні заморозки, тому що їх розподіл та інтенсивність знаходяться у великій залежності від характеру підсилюючої поверхні.

Визначено, що радіаційні й адвективно-радіаційні заморозки найбільш небезпечні для рослин, так як спостерігаються досить пізньою весною та ранньою осінню, у період вегетації культур, які мало стійкі до заморозків.

На сьогодні розроблено багато способів визначення заморозків за спостереженнями на одному пункті. Найбільш розповсюдженими є статистичні та емпіричні способи.

У останній час багато уваги приділяється фізичній суті заморозків. На основі вивчення фізичного процесу вихолоджування ґрунту та приземного шару повітря розроблені теоретичні методи передбачення заморозків з урахуванням теплового балансу на межі земля-повітря й зміни коефіцієнта обміну з висотою. Однак для визначення мінімальної температури, що очікується, теоретичним методом необхідні досить складні розрахунки, з урахуванням великого об’єму даних спостережень. Тому для практичної роботи рекомендуються більш прості методи, які будуть викладені далі.

Література

1. Артамонов Б.Б., Штангрет В.П., Науменко І.Ю. Метеорологія і кліматологія: Навчальний посібник. – Хмельницький : ХДУ, 2004. – 133 с.

Матеріал засвоєний
Матеріал не засвоєний